rakovina_plic_statistiky_cislaKouření se podílí na výskytu široké palety nádorových onemocnění. Nejčastěji je to rakovina plic - 90% ze všech pacientů, kteří mají nádory plic jsou kuřáci. Z celkové skupiny všech kuřáků se nádory plic vyskytují až u 24% kouřících osob. 30% rakoviny plic nekuřáků je způsobeno pasivním kouřením. Navíc pokud kouříte, jste vystaven 13x většímu riziku vzniku rakoviny plic, než kdyby jste nekouřil.

Číst dál:

pasivni-koureni-jeho-skodlivost-pro-zdravi-a-statistiky-nemocnosti-a-umrtiNa to, abyste zemřeli na následky kouření, nemusíte ani být kuřákem. Statistiky uvádějí, že ročně umírá v ČR na následky pasivního vdechování cigaretového kouře 3.500 nekuřáků. Tyto osoby zemřely jen proto, že se pohybovaly v prostředí, kde někdo kouřil (partner, spolupracovník, zákazník…) Když kouří manžel, je jeho žena nekuřačka vystavena až dvojnásobně vyššímu riziku vzniku rakoviny plic. Tomuto riziku neunikne ani v případě, že manžel kouří výhradně mimo byt.

Číst dál:

co-je-to-pasivni-koureni-definiceRiziko zdravotního poškození vlivem tabákového kouře není omezeno pouze na kuřáky, ale jsou mu vystaveni i ti, kteří vdechují kouř nedobrovolně – pasivní kuřáci. Kouř vdechovaný při pasivním kouření pochází jednak z doutnajícího konce cigarety mezi dvěma potáhnutími a jednak je vydechován kuřákem.

Číst dál:

pasivni-koureni-u-deti-a-zdravotni-nasledkyKouření se nepodepisuje jen na zdraví kuřáků, ale ohrožuje také lidi, kteří musí vdechovat cigaretový kouř pasivně. Děti vyrůstající v zakouřeném prostředí trpí častějšími záněty horních i dolních cest dýchacích, záněty středního ucha, a také mají vyšší riziko vzniku leukemie. Rizika pasivního kuřáctví jsou úplně stejně nebezpečná jako u kuřáctví aktivního: cévní, plicní a nádorová onemocnění.

Číst dál:

ochrana-pred-pasivnim-kourenim-zakonyVzduch který dýcháme je často plný prachu a chemických příměsí z průmyslu. V tom se objeví kuřák a nepřímo nás nutí dýchat kouř z cigaret. Jsou případy, kdy můžeme opustit zakouřené prostory, ale například v zaměstnání v kanceláři to nelze. Buďme dostatečně sebevědomí a vyžadujme to, na co máme právo – dýchat čistý vzduch bez tabákového kouře. Většina z nás nechce vyvolávat zbytečně konflikty a agresivně se domáhat práva na čistý vzduch, proto kuřákům patří zdvořilá prosba o ohleduplnost.

 

Číst dál:

pasivni-koureni-pri-praciLékařské studie jednoznačně ukazují pozitivní dopad na zdraví populace pří omezení nebo zákazu kouření na pracovištích a stravovacích zařízeních. I když máme zákony, které omezují kouření na určitých místech (restaurace, zastávky, pracovní proces), zákony jsou často porušovány a na nekuřáka se často pohlíží jako na někoho, kdo porušuje práva kuřáka.

Číst dál:

pasivni_koureni_tehotenstvi_tehotna_nasledkyRizikem pro správný nitroděložný vývoj není pouze je-li matka kuřačka, ale i pokud se matka vystavuje pasivnímu kouření. V obou těchto případech působí kouř negativně na plod. Hlavními činiteli poškozujícími vývoj jsou pravděpodobně oxid uhelnatého a nikotin. Oxid uhelnatý může způsobit hypoxii, tedy „dušení“ plodu. Nikotin snižuje prokrvení placenty, přechází do krve zárodku a ovlivňuje tak přímo cévní, nervový a zažívací systém dítěte.

Číst dál:

zakaz-pasivniho-koureni-na-verejnostiPasivní kouření znamená pro organizmus velkou zátěž a v některých ohledech je dokonce nebezpečnější než aktivní kouření. Bohužel jsou cigaretovému kouři proti své vůli denně vystaveni tisíce dospělých i dětí. Následující údaje vycházejí z nezávislých studií provedených v zemích, kde již několik let platí tento zákaz.

Číst dál:

rakovina_plic_priznaky_projevy_symptomyU všech typů zhoubných nádorů platí, že jejich včasné rozpoznání může znamenat až úplné vyléčení. Problémem plicní rakoviny je, že je průkazná svými příznaky až v pozdních stadiích, kdy je často až nemožné člověka zcela vyloučit. Bohužel příznaky rakoviny plic jsou často nenápadné a podle statistik až 60% nádorů je diagnostikováno v pozdním, tedy špatně léčitelném nebo neléčitelném stadiu. Stránka uvádí nejčastější projevy a příznaky rakoviny plic.

Číst dál:

lecba_rakoviny_plic_chemoterapie_radioterapie_ozarovaniLéčba rakoviny plic se odvíjí od typu nádoru a jeho rozsahu, přihlíží se také k celkovému stavu pacienta, jeho věku atd. Naprosto klíčové pro efektivní léčbu je včasné diagnostikování nádoru. V léčbě se v současné době uplatňují chirurgické metody, chemoterapie a ozařování (radioterapie).

Číst dál:

metastazy_rakoviny_plicRakovina plic je onemocnění, ze kterého mají kuřáci největší strach. V případě, že se nemoc zjistí v pozděním stadiu, je možné, že primární nádor zakládá metastázy, což jsou dceřiná ložiska nádorové tkáně. Jde o závažnou komplikaci zhoubných nádorů, u nichž obvykle zhoršuje vyhlídky na úplné vyléčení. Mikrometastázy (malé metastázy, které nejsou vidět okem na rentgenovém snímku), lze potlačit protinádorovou chemoterapií cytostatiky, provedenou po chirurgickém odstranění hlavního nádoru. Tento postup může výrazně zlepšit prognózu pacienta.

Číst dál:

statistiky-rakoviny-plic-u-kuraku-nekuraku-a-pasivnich-kurakuKouření se podílí na výskytu široké palety nádorových onemocnění. Nejčastěji je to rakovina plic - 90% ze všech pacientů, kteří mají nádory plic jsou kuřáci. Z celkové skupiny všech kuřáků se nádory plic vyskytují až u 24% kouřících osoba. 30% rakoviny plic nekuřáků je způsobeno pasivním kouřením. Navíc pokud kouříte, jste vystaven 13x většímu riziku vzniku rakoviny plic, než kdyby jste nekouřil.

Číst dál:

nadory_plic_malobunecny_nemalobunecny_spinocelularniKarcinom plic, obecně známý jako rakovina plic, je onemocnění, při kterém nekontrolovaně rostou buňky v plicních tkáních. Tento růst může vést k metastázi, což je invaze do přilehlé tkáně a infiltraci mimo plíce. Převážná většina rakoviny plic jsou karcinomy plic, odvozených z buněk epitelové tkáně. Rakovina plic je nejběžnější příčina rakoviny, vedoucí ke smrti u mužů. Celosvětově je zodpovědná za smrt 1,3 milionů mužů a také žen ročně.

Číst dál:

rakovina_plic_psychikaUž jen vyřčená diagnóza rakovina vyvolává pocity strachu a úzkosti. Nádorová onemocnění a jejich léčba s sebou přinášejí spoustu nepříjemných tělesných změn jako je vypadávání vlasů, kožní vyrážka, nevolnost, zvracení atd., což také negativně působí na psychiku postižených. Objevují se u nich deprese a pocity méněcennosti.

 

Číst dál:

rakovina_plic_prognozaPrognostické faktory mají vliv na volbu léčebné taktiky. Spolu s dalšími poznatky poskytují informace o charakteru nemoci a jeho průběhu. K nejvýznamnějším prognostickým faktorům patří stav výkonnosti pacienta (tedy celkový a biologický stav pacienta), rozsah onemocnění a ztráta hmotnosti.

Číst dál:

spinocelularni-karcinom-plic-prognoza-lecba-obrazek-fotografieSpinocelulární karcinom plic (též nazývaný epidermoidní, dlaždicobuněčný) spolu s malobuněčným karcinomem je nejčastějším typem plicního nádoru. Až 98% pacientů s tímto onemocněním jsou kuřáci, je častější u mužů než u žen. Bývá v plíci převážně centrálně umístěný, tvoří různě velké uzly, které v centru nekrotizují a vzniká pseudocystická dutina.

Číst dál:

bronchogenni_karcinom_priznaky_lecbaJako bronchogenní karcinom označujeme zhoubný nádor vycházející z průdušek. Dnes je na prvním místě v úmrtí mužů na zhoubné nádory a jeho výskyt stoupá i u žen. Významným faktorem, který přispívá k jeho vzniku, je kouření. Má několik typů, které se liší svými vlastnostmi, prognózou a způsobem léčby. Z hlediska biologického chování ho dělíme na malobuněčný SCLC a nemalobuněčný NSCLC, k němuž patří epidermoidní karcinom, adenokarcinom a velkobuněčný karcinom.

Číst dál:

riziko_rakoviny_plic_u_kurakaNěkteří z vás si myslí, že kouření "je v pohodě" a že je určitě rakovina plic nepotká. Samozřejmě si to mysleli i ti, kteří jí onemocněli. Slyšel jsem i jeden vtipný (?) názor, že "uzené maso déle vydrží." Když se ale bavíme o rakovině z kouření, nejde zdaleka jen o nádory plic. Nicméně pojďme se ale zaměřit na pravděpodobnost rizika vzniku rakoviny plic u kuřáka v poměru s počtem vykouřených cigaret.

Číst dál:

diagnostika-rakoviny-plic-vysetrovaci-metody-rentgen-ct-mr-tumormarkeryNádorové onemocnění plic, tedy rakovina plic, je onemocnění, které bohužel má první příznaky až v pozdějších stádiích onemocnění, nicméně existuje celá řada vyšetřovacích metod, které ji mohou prokázat. Jsou to vyšetření fyzikální, mikroskopická, zobrazovací a laboratorní. V jejich kombinaci je možné většinou zcela jistě říci, zda se jedná nebo nejedná o rakovinu plic.

Číst dál:

klasifikace-rakoviny-plic-a-jeji-prognoza-tnm-klasifikaceKlasifikace nádoru plic slouží k tomu, aby se rychle lékař zorientoval v jeho pokročilosti, metastazování a odhadl jeho prognózu. Základními pojmy při klasifikaci nádorů jsou typing (stanovení histologického typu nádoru), grading (stupeň diferenciace) a staging (stanovení klinické pokročilosti onemocnění).

Číst dál: