rakovina_plic_statistiky_cislaKouření se podílí na výskytu široké palety nádorových onemocnění. Nejčastěji je to rakovina plic - 90% ze všech pacientů, kteří mají nádory plic jsou kuřáci. Z celkové skupiny všech kuřáků se nádory plic vyskytují až u 24% kouřících osob. 30% rakoviny plic nekuřáků je způsobeno pasivním kouřením. Navíc pokud kouříte, jste vystaven 13x většímu riziku vzniku rakoviny plic, než kdyby jste nekouřil.

Číst dál:

pasivni-koureni-jeho-skodlivost-pro-zdravi-a-statistiky-nemocnosti-a-umrtiNa to, abyste zemřeli na následky kouření, nemusíte ani být kuřákem. Statistiky uvádějí, že ročně umírá v ČR na následky pasivního vdechování cigaretového kouře 3.500 nekuřáků. Tyto osoby zemřely jen proto, že se pohybovaly v prostředí, kde někdo kouřil (partner, spolupracovník, zákazník…) Když kouří manžel, je jeho žena nekuřačka vystavena až dvojnásobně vyššímu riziku vzniku rakoviny plic. Tomuto riziku neunikne ani v případě, že manžel kouří výhradně mimo byt.

Číst dál:

co-je-to-pasivni-koureni-definiceRiziko zdravotního poškození vlivem tabákového kouře není omezeno pouze na kuřáky, ale jsou mu vystaveni i ti, kteří vdechují kouř nedobrovolně – pasivní kuřáci. Kouř vdechovaný při pasivním kouření pochází jednak z doutnajícího konce cigarety mezi dvěma potáhnutími a jednak je vydechován kuřákem.

Číst dál:

pasivni-koureni-u-deti-a-zdravotni-nasledkyKouření se nepodepisuje jen na zdraví kuřáků, ale ohrožuje také lidi, kteří musí vdechovat cigaretový kouř pasivně. Děti vyrůstající v zakouřeném prostředí trpí častějšími záněty horních i dolních cest dýchacích, záněty středního ucha, a také mají vyšší riziko vzniku leukemie. Rizika pasivního kuřáctví jsou úplně stejně nebezpečná jako u kuřáctví aktivního: cévní, plicní a nádorová onemocnění.

Číst dál:

ochrana-pred-pasivnim-kourenim-zakonyVzduch který dýcháme je často plný prachu a chemických příměsí z průmyslu. V tom se objeví kuřák a nepřímo nás nutí dýchat kouř z cigaret. Jsou případy, kdy můžeme opustit zakouřené prostory, ale například v zaměstnání v kanceláři to nelze. Buďme dostatečně sebevědomí a vyžadujme to, na co máme právo – dýchat čistý vzduch bez tabákového kouře. Většina z nás nechce vyvolávat zbytečně konflikty a agresivně se domáhat práva na čistý vzduch, proto kuřákům patří zdvořilá prosba o ohleduplnost.

 

Číst dál:

pasivni-koureni-pri-praciLékařské studie jednoznačně ukazují pozitivní dopad na zdraví populace pří omezení nebo zákazu kouření na pracovištích a stravovacích zařízeních. I když máme zákony, které omezují kouření na určitých místech (restaurace, zastávky, pracovní proces), zákony jsou často porušovány a na nekuřáka se často pohlíží jako na někoho, kdo porušuje práva kuřáka.

Číst dál:

pasivni_koureni_tehotenstvi_tehotna_nasledkyRizikem pro správný nitroděložný vývoj není pouze je-li matka kuřačka, ale i pokud se matka vystavuje pasivnímu kouření. V obou těchto případech působí kouř negativně na plod. Hlavními činiteli poškozujícími vývoj jsou pravděpodobně oxid uhelnatého a nikotin. Oxid uhelnatý může způsobit hypoxii, tedy „dušení“ plodu. Nikotin snižuje prokrvení placenty, přechází do krve zárodku a ovlivňuje tak přímo cévní, nervový a zažívací systém dítěte.

Číst dál:

zakaz-pasivniho-koureni-na-verejnostiPasivní kouření znamená pro organizmus velkou zátěž a v některých ohledech je dokonce nebezpečnější než aktivní kouření. Bohužel jsou cigaretovému kouři proti své vůli denně vystaveni tisíce dospělých i dětí. Následující údaje vycházejí z nezávislých studií provedených v zemích, kde již několik let platí tento zákaz.

Číst dál: