Spinocelulární karcinom plic - informace, prognóza, léčba

spinocelularni-karcinom-plic-prognoza-lecba-obrazek-fotografieSpinocelulární karcinom plic (též nazývaný epidermoidní, dlaždicobuněčný) spolu s malobuněčným karcinomem je nejčastějším typem plicního nádoru. Až 98% pacientů s tímto onemocněním jsou kuřáci, je častější u mužů než u žen. Bývá v plíci převážně centrálně umístěný, tvoří různě velké uzly, které v centru nekrotizují a vzniká pseudocystická dutina.

Spinocelulární nádor plic roste poměrně pomalu, metastazuje relativně pozdě, bývá alespoň u počátečních fází dobře operabilní. Má poměrně dobrou prognózu. Vzniká na podkladě dlaždicové metaplasie v bronchů (např. avitaminóza A), ale tato dlaždicová metaplasie nemusí vždy předcházet.

Příčinou jsou kancerogenní látky v kouři z cigaret (na rozdíl třeba od adenokarcinomů, kde je dominantní příčinou dehet z cigaret).

Mikroskopicky: vzhled kolísá od dobře diferencovaných rohovějících karcinomů až ke zcela anaplastickým karcinomům s jen ložiskovou patrnou dlaždicovou diferenciací.

 

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen