nikotin_informace_ucinkyNikotin je jednou ze čtyř tisíc chemikálií, které lze vystopovat v tabákových výrobcích – jako jsou například cigarety, doutníky a dýmkový, žvýkací a šňupací tabák – ale je hlavní součástí tabáku, která ovlivňuje mozkové pochody. Jde o jednu z nejčastěji užívaných návykových látek a ačkoli je na krabičce cigaret napsáno, že jeden kus obsahuje například 12 miligramů nikotinu, nedostane se kuřákovi krevním oběhem do mozku více než jeden až dva miligramy.

Číst dál:

otrava_nikotinem_priznaky_projevyÚčinky nikotinu nastupují krátce po užití díky rychlému vstřebávání v plicníc sklípcích. U kuřáků začátečníků je častá bledost, studený pot, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, pot, pokleslá nálada - to jsou nejčastější projevy lehké otravy nikotinem. Smrtelná dávka se pohybuje kolem 50 mg. U pravidelných kuřáků příznaky spojené s akutní otravou chybějí a dostavují se méně specifické symptomy chronické intoxikace.

Číst dál:

otrava_nikotinem_lecbaOtrava nikotinem nebývá takového rozsahu, že by vedla k úmrtí člověka. Jako smrtelná dávka nikotinu se uvádí 50 miligramů. Takové množství ale většinou jedinec nepřijme, protože již při mnohem menších dávkách nikotinu se dostaví klasické příznaky a projevy předávkování nikotinem.

Číst dál:

zavislost_na_nikotinu_jak_vznika_jak_je_silnaZávislost na nikotinu je silnější než bychom si mysleli. Uvádí se, že je silnější než na heroinu. Tvrdé drogy jsou zakázané. U těch se to povedlo. Nikotin a kouření není možné zakázat a to z toho důvodu, že kuřáků je na Zemi obrovské množství a tak obrovskou epidemii již není možné zastavit. Lidé by se bouřili a zákon, který by zakazoval kouření obecně by z toho důvodu neuspěl a byl by kuřáky porušován. Tabák by se dovážel tak jako tak načerno a postihy za kouření cigaret by byly pravděpodobně i z důvodu masivního rozšíření nízké. Ale to je scifi. Zaměřme se nyní na psychickou a fyzickou závislost na nikotinu.

Číst dál:

kotinin-informace-jak-dlouho-zustane-v-krviTabákový kouř způsobuje absorpci nikotinu v plicích a ústní a nosní sliznici. Existuje okolo 20 metabolitů nikotinu, které byly dentifikovány v moči. Nejdůležitějším z nich je kotinin (cotinine), který je hlavním metabolitem nikotinu. Kotinin a nikotin jsou metabolizovány stejným jaterním enzymem. Kotinin má relativně dlouhý poločas v tělních tekutinách (17 hodin), takže je méně závislý na době odběru vzorku, než nikotin nebo jiné metabolity.

Číst dál:

ucinek-ucinky-nikotinu-na-lidske-telo-organismusNejvýznamnějším alkaloidem tabákového kouře je nikotin, kterého je v cigaretě 1 až 4 mg. Již během několika sekund po vtáhnutí kouře do plic, se dostává krevním řečištěm do mozku, kde obsazuje specifické nikotinové receptory. Váže se i na receptory v periferním, vegetativním nervovém systému, který řídí vnitřní orgány.

Číst dál:

nikotin-tehotenstvi-plodŽeny, které kouří, se vystavují zvýšenému riziku nemožnosti početí, neplodnosti, komplikací v průběhu těhotenství, předčasného porodu, spontánního potratu a riziku narození mrtvého dítěte. Novorozenci žen, které kouřily v průběhu těhotenství, mají v průměru nižší porodní váhu než novorozenci žen, které nekouří. Riziko syndromu náhlého úmrtí novorozenců (SIDS) se zvyšuje mezi novorozenci, jejichž maminky v průběhu těhotenství kouřily.

Číst dál:

porovnani-alkoholismus-zavislost-na-nikotinu-koureniObčas se někdo dotazuje, která droga je horší - jestli alkohol nebo kouření (resp. nikotin). I když se říká, že je alkohol metla lidstva, tak v tomto případě vítězí kouření. To totiž vede k silnější a dřívější závislosti než na alkoholu. V ČR také umírá nepoměrně méně lidí na nemoci z konzumace alkoholu než na nemoci z kouření. Takže jste, milí konzumenti cigaret, vyhráli.

Číst dál:

nikotin-vliv-na-rakovinuPoměrně dlouhou dobu se myslelo, že je nikotin jen látkou, na kterou vzniká závislost bez rakovinotvorného vlivu. Výzkumy minulých let ale ukázaly, že tomu tak není a že deriváty vznikající nedokonalým spalováním nikotinu mohou podpořit svými vlastnostmi vznik a růst rakovinotvorných buněk svým vlivem na výstelku sliznic a také vlivem na imunitní systém.

Číst dál: