Rakovina plic je onemocnění, ze kterého mají kuřáci největší strach. V případě, že se nemoc zjistí v pozděním stadiu, je možné, že primární nádor zakládá metastázy, což jsou dceřiná ložiska nádorové tkáně. Jde o závažnou komplikaci zhoubných nádorů, u nichž obvykle zhoršuje vyhlídky na úplné vyléčení. Mikrometastázy (malé metastázy, které nejsou vidět okem na rentgenovém snímku), lze potlačit protinádorovou chemoterapií cytostatiky, provedenou po chirurgickém odstranění hlavního nádoru. Tento postup může výrazně zlepšit prognózu pacienta.
Metastázy rakoviny plic, plicního nádoru - příznaky, projevy
Rakovina plic nejčastěji metastazuje šíří do jater, kostí (např. hrudní kost, žebra, páteř, pánev), mozku, nadledvin a ledvin.
V závislosti na lokalizaci se přidávají další příznaky a projevy metastáz rakoviny plic podle orgánu nebo tkáně, kde se metastáza "uchytila" (např. náchylnost ke zlomeninám, zvracení, bolesti hlavy, bolesti v bederní oblasti atd.).
- Metastázy v játrech jsou poměrně dlouho asymptomatické (bez příznaků). Pak se objeví tupá bolest v podžebří a na pohmat jsou játra zvětšená a tuhá.
- Kostní metastázy se nachází převážně v hrudní kosti, žebrech, páteři, v kostech pánevních a stehenních.
Bývají bolestivé, napadené kosti jsou náchylnější ke zlomeninám. - Rozšíří-li se do mozku, způsobuje bolest hlavy, rozmazané vidění, nevolnosti, zvracení, psychické změny a malátnost, může vést až k poruchám vědomí. Rozšíření do ledvin se projevuje bolestí v bederní krajině.
Paraneoplastický syndrom u rakoviny plic
Tyto syndromy představují příznaky, které provází nádorová onemocnění, ale nesouvisí přímo s růstem primárního ložiska nebo s šířením metastáz.
Jsou způsobeny reakcí nenádorových buněk organismu na přítomnost nádoru. V mnoha případech však není jejich důvod znám. Léčba nádoru zmírňuje jejich příznaky.
Projevují se jako poruchy endokrinního systému (zvýšená hladina vápníku v krvi, zvýšená sekrece antidiuretického hormonu), mohou se projevit změnami na kůži (flush erytém – zčervenání kůže na hlavě, krku a horní části trupu? multiformní erytém – červená ložiska ve tvaru terče na loktech a v podkolenních jamkách, na ploskách a dlaních? acanthosis nigricans – zvýšená pigmentace ve velkých kožních záhybech, která je zprvu hebká, pak má bradavičnatý charakter).
Typické jsou tzv. paličkovité prsty (koncové části prstů jsou rozšířené a zaoblené, nehty jsou vypouklé ve tvaru hodinových sklíček). Mohou se objevit neurologické (poruchy cítění kůže, halucinace, ztráta paměti) a svalové (křeče, slabost, relaxace hladkých svalů – např. zácpa) poruchy. Napaden může být také kardiovaskulární, hematologický (anémie = chudokrevnost) nebo imunitní systém (poruchy imunity).