zakaz-koureni-v-restauracich-od-3152016-zakon-musi-schvalit-senat-a-prezidentKoaliční vláda v pátek 9.12.2016 Sněmovnou protlačila svůj reparát protikuřáckého zákona, který od konce května, světového dne bez tabáku, zakáže cigarety v restauracích a hospodách. „Vyslali jsme důležitý signál, že to myslíme vážně se snahou zařadit ČR mezi civilizované státy, které chrání zdraví vlastních občanů,“ radoval se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Hotovo, protikuřácký zákon v poslanecké sněmovně schválen! Mám velkou radost, je to důležité vítězství ochrany lidského zdraví nad komerčními zájmy,“ prohlásil Sobotka.

Šéf zdravotnictví Miloslav Ludvík uvedl, že se jedná o jeden z nejdůležitějších zákonů. „Na následky kouření každý rok umře kolem 18 tisíc lidí. Je to norma pro život,“ konstatoval Ludvík.

 

zakaz-koureni-v-restauracich-od-3152016-zakon-musi-schvalit-senat-a-prezident-2Normální je nekouřit

Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), náměstkyně ministra zdravotnictví
„Normální je nekouřit a dýchat čistý vzduch. Právo na život má prioritu před právem na podnikání. Děkuji poslancům, že po dlouhé době vyhověli požadavku našich občanů,“ komentovala náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).

Radost měl i někdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Tříleté úsilí nepřišlo na zmar, protikuřácký zákon schválen. Snad si mohu dovolit trochu spokojenosti a hrdosti,“ uvedl.

 

Na sportovních akcích jen pivo a víno

Novela zákona o ochraně zdraví zakáže kouření cigaret v restauracích a hospodách, v čekárnách veřejné dopravy, na nástupištích, ve školách, na dětských hřištích, ve vnitřním prostoru sportovišť či v zoologických zahradách.

 

V restauracích bude možné kouřit e-cigarety a vodní dýmky.

Nebude také možné prodávat potraviny a hračky napodobující vzhled tabákových výrobků nebo kuřáckých pomůcek.

Na sportovních akcích se z alkoholických nápojů bude moci podávat jen výčepní pivo a víno.

 

Zákon posoudí Senát

Pro návrh zákona kývlo 118 poslanců, proti jich bylo 23. Ruku nezvedli občanští demokraté a někteří komunisté, poslanci Úsvitu i TOP 09. Kdo jak hlasoval, si můžete prohlédnout zde.

Novelu zákona nyní posoudí Senát. Pokud ji schválí, dostane ji na stůl prezident Miloš Zeman.

 

Zdroj: novinky.cz 9.12.2016