zakaz-koureni-vodnich-dymek-v-cajovnach-protikuracky-zakon-mysli-i-na-toKdyž se řekne zpřísnění protikuřáckého zákona, tak si řada lidí představí restaurace bez cigaret. To, že zákaz kouření chystaný ministerstvem zdravotnictví dopadne na vodní dýmky ve stovkách čajoven, ale ví málokdo. Jejich majitelé varují, že bez prodeje tzv. šíši začnou čajovny krachovat. Cílem novely má být ochrana zdraví ve veřejných prostorách.

Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) potvrdil Právu, že má jít o absolutní zákaz kouření bez ohledu na to, zda zařízení podává teplá či studená jídla. A dotkne se nejen vodních dýmek, ale i elektronických cigaret.

„Podle práva jsou čajovny provozovny veřejného stravování jako restaurace či bary. Nenašli jsme způsob, jak čajovny legislativně vyčlenit, takže předpokládám, že úprava na ně dopadne stejně jako na restaurace,“ řekl Právu Němeček.

 

Alternativa k pivařství

Se zákazem mj. vodních dýmek v čajovnách počítá i novela protikuřáckého zákona poslance ANO Radka Vondráčka, která stále čeká na projednání ve Sněmovně.

„Návrh znamená zákaz kouření ve všech zařízeních. I kouření vodní dýmky je kouření ve smyslu zákona. Vodní dýmky výjimku nemají, i když jsem informován, že snad nějaké pozměňující návrhy v tomto smyslu existují,“ řekl Právu Vondráček.

Ve vodní dýmce žhavé uhlíky ohřívají tabák, jehož zplodiny se ochlazují v nádobě s vodou a pak se inhalují.

Majitel brněnské Čajovny Za Zrcadlem Jindřich Cinka upozorňuje, že zákaz kouření vodních dýmek může některé ze dvou stovek českých čajoven položit. Proto proti takovému zákazu rozjel petici, pod niž se zatím podepsalo 12 tisíc lidí.

„Zisk ze šíši v čajovnách, kde se kouří, představuje deset až šedesát procent. Kdyby začal platit absolutní zákaz, tak část čajoven určitě zanikne. Můj podnik by například musel změnit sortiment a propustit pár lidí,“ řekl Právu s tím, že místo čajoven by jen vznikly kuřácké kluby.

Podle zakladatele sítě Dobrá čajovna Jiřího Šimsy by se zákaz dotkl hlavně podniků v menších městech. Problém je v tom, že čajovny nejsou jen místem, kde se vaří čaj a kouří vodní dýmka.

„V menších městech jsou čajovny vlastně jedinou alternativou k pivařství. Pořádají se v nich koncerty, filmy, přednášky, dávají práci lidem. Třeba v Českém Těšíně pět šest pracovních míst není něco zanedbatelného,“ uvedl pro Právo.

Šimsa by souhlasil se zákazem jedině v případě, že by stát čajovnám výpadky příjmů z prodeje vodních dýmek dorovnával.

doc. MUDr. Eva Králíková, CSc.: "Čistý vzduch by měl být základním právem ve veřejných prostorách, a to bez kouře jakéhokoliv zdroje."

„Za dvacet let se v ČR podařilo vybudovat kulturu čajoven, která nemá na světě obdoby. Dnes se z toho stalo něco jako kulturní dědictví. A pokud je stát pyšný na vinné sklípky na Moravě, tak by mohl být pyšný i na čajovny, kam chodí lidé, kteří nechtějí chodit do hospod a barů,“ dodal Šimsa.

 

Zakouřená čajovna je jako hospoda

S tím, že by zákaz neplatil pro vodní dýmky, nesouhlasí šéfka Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze doc. MUDr. Eva Králíkovám, CSc.. Podle ní platí, že zakouřená hospoda je totéž jako zakouřená čajovna.

„Právo na čistý vzduch je zcela jistě nadřazené právu kouřit. Vzduch bez kouře by měl být základním právem ve veřejných prostorách, a to bez kouře čehokoli. Jakýkoli kouř je vždy směsí několika tisíců chemikálií, z nichž několik desítek způsobuje nádory, další stovky jsou jinak toxické,“ řekla Eva Králíková Právu.

Eva Králíková dále upozornila, že řada lidí kouření vodní dýmky nevnímá jako kouření. „Přitom je kouř dokonce koncentrovanější než kouř jiných tabákových výrobků a objem potažení až dvojnásobný. Ve vodě se kouř nepročistí, ale prakticky jen ochladí, což je další důvod většího objemu vdechnutého vzduchu, protože chladný kouř vdechneme snáze než horký,“ dodala.

 

Nejednotní poslanci

O tom, zda v Česku začne platit protikuřácký zákon jako v jiných zemích EU, nebo se novela zahraje do autu, nakonec rozhodnou poslanci. Jenže jejich názory se často různí, většinou podle toho, zda jde o kuřáky, nebo ne.

Poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) řekl Právu, že je pro to, aby zákaz v restauracích a stravovacích zařízeních platil i pro vodní dýmky a e-cigarety.

„Obě tyto alternativy klasického kouření cigaret, doutníků, dýmek atd. jsou dle Světové zdravotnické organizace zdravotním nebezpečím nejen pro kuřáky, ale i pro všechny přítomné osoby v uzavřeném prostoru,“ uvedl.

Poslanec, onkolog a šéf sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula (ANO) si myslí, že škodlivost u elektronických cigaret je minimální. „U vodních dýmek bych byl proti tomu, je to dýmka, je tam tabák,“ podotkl.

 

Svoboda: Regulovat by měl majitel

Poslanec-lékař za TOP 09 Rom Kostřica uvedl, že by zákaz byl protidemokratický. „Elektronické cigarety nikoho neohrožují,“ uvedl pro Právo.

Poslankyně zdravotního výboru KSČM Soňa Marková uvedla, že léčba nemocí z kouření i so­ciál­ní a další dopady jsou pro veřejné finance příliš drahé. „Jsem pro zákaz kouření v restauracích, a to včetně e-cigaret a vodních dýmek. Zdraví je pro mě nejvyšší hodnotou,“ řekla.

Zdroj: novinky.cz, 16.12.2014

 

Související článek: