zakaz-vodnich-dymek-navstevnici-cajoven-a-kuraci-dymek-se-bouriZákaz vodních dýmek v ČR? Čajovny i uživatelé se zlobí. Posezení v čajovně u kvalitního čaje a vodní dýmky se možná brzy stane v České republice minulostí. Posezení v čajovně u kvalitního čaje a vodní dýmky se možná brzy stane v České republice minulostí. Se zákazem dýmek totiž počítá připravovaná novela zákona. Podle odborníků má vodní dýmka mnohem horší dopad na zdraví než cigarety.

"Jedna taková seance u vodní dýmky vám do těla dostane tolik dehtu a oxidu uhelnatého, jako několik desítek až stovek cigaret," říká doc. MUDr. Eva Králíková, CSc., která se boji proti kouření věnuje vice než 15 let. Už dnes musí být čajovny, ve kterých se dýmky kouří, označeny jako kuřácké prostory. S plánovaným celoplošným zákazem kouření by -stejně jako cigarety z hospod a restaurací - zmizely z čajoven vodní dýmky. Jejich návštěvníkům se to ale nelíbí. K čajovně podle nich vodní dýmka patří.

"Já chodím do čajoven u vodní dýmky relaxovat. Nic špatného na tom nevidím. A na rozdíl od cigaret to nesmrdí," vysvětluje mladá návštěvnice čajovny. Radost by neměli ani provozovatelé takových podniků: "Pro nás by to byl pravděpodobně velký problém, kdyby nám zakázali vodní dýmky. Nám to dělá šedesát procent tržeb,"dodává provozní čajovny Barbora Diduchová. Podnikatel Zdeněk Bouše se svým kolegou nedávno investovali přes milion korun, aby svou čajovnu v Praze 2 rozdělili na kuřáckou a nekuřáckou část. S plánovaným úplným zákazem rozhodně nesouhlasí."Myslím, že ten kdo vodní dýmku kouří a kouřit chce, by si o tom měl mít možnost rozhodnout sám."

S úplným zákazem vodních dýmek by podle předběžných odhadů skončila více než polovina čajoven - jen prodejem čajů by se většina neuživila. Na Ministerstvu zdravotnictví tisková mluvčí Viktorie Plívová sdělila, že novela zákona právě probíhá připomínkovým řízením. "Jedná se o restrikci jak na tabákové výrobky, tedy cigarety, doutníky, tak na vodní dýmky a další výrobky, které mají co společného s tabákem." Zákon by měl vejít v platnost v roce 2014. Jak budou omezení pro kuřáky nakonec vypadat, zatím není jasné.


Zdroj: tyden.cz - 10.03.2013


Zákaz vodních dýmek je absurdní, říká Ladislav Výsmek

Rád bych podotknul, že jsem nekuřák a nekouřím ani vodní dýmku. Poměrně mi vadí i pasivní kouření, protože mi to nevoní a zároveň mám i strach z rakoviny.

Z čeho mám však také velký strach je to, že díky státním zásahům do soukromých subjektů nám začnou tyto subjekty krachovat, protože si nebudou moci udržet své zákazníky. Čajovny jsou momentálně tím nejvíce do očí bijícím subjektem.

TOP09 se chová zkrátka protitržně (což rozhodně není středopravicová politika) a domnívá se, že má právo dělat rozhodnutí za samotné občany.

To, že máme nyní v čajovnách či restauracích nekuřácké prostory, není zásluhou vládní garnitury, ale je to zásluhou poptávky. Zkrátka existuje významná skupina nekuřáků, kteří chtějí popít čaj či se naobědvat bez toho, aniž by je u toho obtěžoval zdraví škodlivý kouř. A těmto nekuřákům musí podnikatelé vyhovět, aby o ně nepřišli.

Na druhou stranu nesmíme zapomínat na tu další významnou skupinu – kuřáků, kteří chodí do čajovny se uvolnit a dopřát si vodní dýmku, či si rádi u oběda prostě nějakou tu cigaretku zapálí. Na tuto skupinu však vláda vůbec nemyslí a chce napadnout její svobodné rozhodování novými zákony.

Výsledek bude takový, že budou poškozeni, jak podnikatelé tak zákazníci. Několik podnikatelů zkrachuje a zákazníci budou dále kouřit vodní dýmku, pouze s tím rozdílem, že se budou nejspíše scházet ve svých domovech, které naštěstí zatím vláda nereguluje a úředníci je pravidelně nekontrolují.

Zdroj: reformy.cz - 13.3.2013