chopn-chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-zpusobuje-smrt-mnoha-kuracek-nad-40-letO dlouhodobém zánětlivém onemocnění dýchacích cest, tzv. chronickém obstrukčním plicním onemocnění (CHOPN), se příliš nemluví, přitom se podle lékařů jedná o celosvětově velmi nebezpečnou smrtelnou chorobu, kterou způsobuje z 85 % kouření cigaret, a to i v pasivní formě. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se CHOPN po roce 2020 dostane celosvětově v celkové úmrtnosti na třetí místo mezi všemi nemocemi.

První příznaky se začínají projevovat po 40. roce života. Nemocný pokašlává (často s vykašláváním hlenů), trpí námahovou dušností a postupně u něj dochází k sípání při dýchání a k občasnému pocitu tlaku na hrudi. Když problém trvá tři měsíce v roce minimálně dva roky po sobě a k tomu se přidá tzv. rozedma plic (rozpad plicních sklípků), je nutné situaci okamžitě řešit.
Nejdůležitější je přestat okamžitě s kouřením a s vystavováním se dalším vlivům, jako je např. pobyt ve znečištěném životním prostředí. Pokud tak jedinec učiní, má ještě velkou šanci, že se u něj nemoc zastaví nebo alespoň zpomalí.
Dalším krokem léčby bývá inhalování léků rozšiřujících průdušky, případně při zhoršení nemoci se podávají kortikosteroidy, antibiotika a léky usnadňující vykašlávání. Někdy pomáhá i inhalace kyslíku či dechová rehabilitace. Proto jsou tak vhodné pobyty v lázních zaměřených na plicní onemocnění (Luhačovice, Janské Lázně apod.).
Pokud nemocný respektuje rady lékařů, pak se jeho stav může natolik zlepšit, že žije bez větších omezení. Bohužel v pokročilých stadiích nemoci léčba příliš nefunguje. Prognóza takto nemocných lidí je různá. Například ve druhém stadiu nemoci lidé žijí nadále i desítky let, ve čtvrtém stadiu maximálně pět let. Statistiky jsou ale neúprosné, chronické obstrukční onemocnění je považováno za čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí v ČR.
Nebezpečí pro ženy
Ještě před deseti lety bylo toto onemocnění výsadou mužů. Bohužel v souvislosti se stále častějším kouřením žen se nemoc častěji vyskytuje i u nich. Dokonce v USA na toto onemocnění umírá dnes již více žen než mužů.
Podle nejnovějších dat WHO pomáhají nemoc utlumit rozsáhlé informační kampaně a pak také legislativní omezování kouření. Problém s nárůstem počtu onemocnění mají tedy kromě České republiky už jen rozvojové země, kde protikuřácká legislativa nefunguje.


Zdroj: novinky.cz, 2.6.2014