Kouření cigaret zhoršuje sluch a proces slyšení

koureni-cigaret-zhorsuje-sluch-a-proces-slyseniCigarety nejen zkreslují chuť a čich, ale působí i na náš další smysl: na sluch. Tabák prý významným způsobem přispívá k tomu, že ve světě obecně klesá schopnost slyšet. Tvrdí to alespoň vědci z Manchesterské univerzity, jejichž studii přinesl vědecký časopis JARO. Ať už jde o aktivní, či pasivní kuřáky, muži a ženy vystavení cigaretovému kouři vykazují v průměru o 30 procent vyšší riziko než nekuřáci, že přestanou slyšet.

Vědci se opírali o sluchové testy u téměř 165 000 mužů a žen ve věku od 40 do 69 let, kteří byli reprezentativním vzorkem britské populace. Výsledky v rozsáhlé míře potvrdily dřívější studie a ukázaly, že hluchotou je postiženo v průměru 30 procent kuřáků. Vědci také zjistili, že mezi nebezpečím ztráty sluchu a množstvím cigaret je přímá souvislost.
Mnohem znepokojivější je však to, že vědci prokázali, jak je pasivní kouření téměř zrovna tak škodlivé jako přímé holdování tabáku. U osob vystavených cigaretovému kouři dvě až devět hodin týdně nebezpečí hluchoty vzrostlo na 28 procent. Jestliže byli lidé vystaveni kouři více než deset hodin týdně, vzrostlo toto nebezpečí na 39 procent.

Pasivní kouření je nebezpečnější než se myslelo
„Nebezpečí pasivního kouření je třeba podtrhnout v diskusích o zákazu kouření ve veřejných prostorech. Jestliže se nám podaří omezit pasivní kouření na minimum, měli bychom konstatovat pokles hluchoty mezi obyvatelstvem," řekl francouzskému deníku Le Figaro profesor Piers Dawes z Manchesterské univerzity, jenž byl hlavním autorem studie.
Studie neumožnila zjistit příčinu negativního působení tabáku na sluch, ale její autoři zdůrazňují, že podle výsledků mají zřejmě produkty obsažené v cigaretě přímý toxický vliv na sluch.
Připomínají také, že tabák působí na sluch nepřímo, prostřednictvím svých účinků na cévní systém. Nikotin obsažený v cigaretách je vazokonstrikční, tedy způsobuje stahování cév, a škodí tak prokrvování vnitřního ucha.
„Naše studie také ukazuje, že omezení kouření nebezpečí ztráty sluchu snižuje. Jestliže člověk přestane zcela kouřit, může toto nebezpečí dokonce eliminovat," dodává profesor Piers Dawes. Tato informace tedy může být pro kuřáky silnou motivací: nikdy není pozdě přestat!

Zdroj: novinky.cz, 16.6 2014

 

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen