Za cigarety a alkohol dáme stejně peněz jako za elektřinu v domácnosti

za-cigarety-a-alkohol-dame-stejne-penez-jako-za-elektrinu-v-domacnostiZa alkohol a tabák dáváme téměř stejně jako za elektřinu. Zatímco se lidé stále více snaží ušetřit za dodávky energií jako elektřinu a plyn, na dalším zboží však rozhodně nešetří. Na výdajích za alkohol a tabák totiž české domácnosti utratí ročně téměř stejně jako za elektřinu.

Vyplývá to z informací Teplárenského sdružení České republiky. „Za elektřinu v roce 2013 čtyřčlenná česká rodina utratila 14 800 korun. Za alkohol a tabák pak taková domácnost utratila 13 600 korun,“ sdělil Právu tiskový mluvčí sdružení Pavel Kaufmann.
Ještě více lidé platí za to, že mohou být ve spojení se svými blízkými, nebo za pohonné hmoty. „Pro srovnání průměrné výdaje domácností za pohonné hmoty činily loni 22 200 korun, za nákup a provoz telefonů a internetu 20 100 korun,“ dodal Kaufmann.

Podíl nákladů  na teplo klesá
Naopak podíl nákladů na vytápění na výdajích za bydlení domácností napojených na teplárny dlouhodobě klesá. Proti rostoucí ceně tepla působí podle Kaufmanna snižování spotřeby.
Podíl nákladů na teplo na výdajích domácností připojených na teplárny činil v loňském roce v průměru 25,9 procenta, o rok dříve to přitom bylo 26,6 procenta.
Opět se tak podle něj potvrdil dlouhodobý trend poklesu podílu nákladů na teplo na nákladech na bydlení, který začal už v devadesátých letech.  Meziročně klesl také podíl nákladů na vodu a elektrický proud, naopak stoupl podíl nájemného.
„Vyplývá to z aktuální zprávy Vydání a spotřeba domácností – statistiky rodinných účtů za rok 2013, kterou zveřejnil Český statistický úřad, a výpočtů Teplárenského sdružení ČR,“ dodal Kaufmann.

Spotřeba je poloviční
„I přes nárůst DPH na teplo potvrdil loňský rok dlouhodobý trend poklesu podílu nákladů na vytápění na výdajích za bydlení u domácností napojených na teplárny,“ uvedl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.
Hlavním důvodem dlouhodobého poklesu podílu nákladů na teplo na výdajích na bydlení je pokles jeho spotřeby. Zatímco před 20 lety byla průměrná roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody 60 GJ na jeden byt, v současnosti je kvůli změně chování zákazníků, zavedení regulační techniky, výměně oken, komplexnímu zateplení a dalším úsporným opatřením přibližně poloviční.
Domácnost napojená na teplárnu podle Kaufmanna loni za spotřebu 30 GJ tepla průměrně zaplatila 17 130 korun.

Zdroj: novinky.cz, 28. června 2014

 

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen