Nezdravá strava představuje větší riziko než tabákové výrobky - říká Světová zdravotnická organizace WHO

nezdrava-strava-predstavuje-vetsi-riziko-nez-tabakove-vyrobky-Nezdravá strava představuje větší riziko než tabákové výrobky. Existují mnohé hrozby, které lidem všude na světě zničí zdraví. Ať už jde o alkohol, tabákové výrobky nebo stále narůstající počty závažných onemocnění. Z celosvětového hlediska je ale nejzávažnější nezdravé stravování. Členové Organizace spojených národů proto navrhují, aby se nezdravé potraviny výrazně zdanily.

„Nezdravé potraviny a jejich konzumace představují z celosvětového hlediska nejzávažnější riziko pro zdraví lidí, a to víc než dokonce stále více regulovaný prodej tabáku a tabákových výrobků. Proto by měla být v rámci všech států dohodnuta úmluva o adekvátním stravování,” uvedl v prohlášení vydaném na summitu Světové zdravotnické organizace belgický profesor Olivier de Schutter.
Podle Schuttera je celosvětový výskyt obezity natolik závažný, že by stejně jako regulace prodeje tabákových výrobků měla být stanovena dohoda o potravinách, která by měla zahrnovat „zdanění nezdravých produktů, regulaci prodeje potravin s vysokým obsahem nasycených tuků, soli a cukru”, a také je podle něj potřebný zátah na reklamy na nezdravé jídlo.

V prohlášení se také uvádí, že by měly být přepracovány zemědělské dotace tak, aby lokální výrobci a pěstitelé měli prostředky na produkci zdravých plodin, aby se ke spotřebitelům dostávaly výhradně zdravé, čerstvé a výživné potraviny, uvedl server FoxNews.
Schutter zastává názor, že pokusy o podporu lepší výživy a celosvětový boj proti obezitě budou fungovat pouze tehdy, bude-li zaveden řádný potravinový systém, na základě kterého bude možné regulovat přísun spotřebitelům.


Agresivní kampaně ovlivňují konzumaci

„Je vidět snaha dostat do povědomí lidí nutnost zjišťování kalorií, už se ale neřeší, o jaké kalorie jde, jaká je cena jednotlivých produktů, pro koho jsou více či méně kalorické potraviny dostupné a jak jsou uváděny na trh,” uvádí zpráva.
Také zdůrazňuje, že je potřeba lidi chránit před „agresivními dezinformacemi jednotlivých kampaní”, které mnohé jednotlivce ovlivňují v tom, co konzumují.
Zpráva byla vydána v pondělí 19. května prostřednictvím Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR).

Zdroj: Novinky.cz, 28.5.2014

 

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen