E-cigarety - je to tabákový výrobek nebo lék z lékárny?

e-cigarety-tabakovy-vyrobek-nebo-lek-z-lekarnyPokud mocný lobbing farmaceutického průmyslu dosáhne svého cíle, budou elektronické cigarety regulovány jako léky, nikoliv jako tabákové výrobky. A právě o to se vede legislativní bitva na půdě Evropské unie, napsal týdeník The Economist. Už dlouho nerozdělovalo evropské instituce nějaké téma tak jako právě osud elektronických cigaret. Do finiše se dostal proces schvalování nové tabákové směrnice.

Evropský parlament, Rada a Komise se musejí domluvit na její nové podobě. Komise a Rada prosazují, aby stále populárnější e-cigarety podléhaly stejné formě regulace jako brufen, aspirin a ostatní farmaka. Parlament žádá, aby byly regulovány podobně jako cigarety, doutníky a volný tabák.

O co přesně v této bitvě vlastně jde? E-cigarety se začínají na světových trzích ujímat. Podle Economistu kuřáci, kteří chtějí návyk omezit, nebo s ním rovnou přestat, je považují za účinnější než různé nikotinové náhražky v podobě náplastí či žvýkaček, výrobků farmaceutických firem. Clive Bates, exředitel britské protikuřácké organizace ASH, řekl, že e-cigarety mohou ve 21. století zachránit milióny životů, ale jen za předpokladu, že příliš horliví regulátoři v Evropě a USA jim nebudou do cesty stavět umělé překážky.

Budou-li totiž e-cigarety muset být prodávány jako léky, výrazně se tím zdraží a omezí jejich distribuce a nikotinovým náplastem a žvýkačkám nevyroste silná konkurence. Linda McAvanová, zpravodajka tabákové směrnice v Evropském parlamentu, která prosazovala nejtvrdší formu protikuřácké regulace a prodej e-cigaret jako léků, se přitom dostala do podezření kvůli kontaktům se zástupci farmaceutických firem.

 

Výhody elektronických cigaret

  • e-cigarety jsou malé tyčinky připomínající tvarem opravdové cigarety
  • nedochází v nich ke spalování, které se na rakovinotvorných látkách v plicích podílí nejvíc
  • v e-cigaretě je roztok s nikotinem ohříván a postupně se vypařuje, takže při vdechování výparů dochází k vyloučení nikotinu do těla mnohem čistší cestou než při vdechování tabákového kouře.

 

Související články:

 

 

Zdroj: novinky.cz, 6.12.2013

 

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen