zdrazeni-cigaret-povede-k-nelegalnimu-prodeji-a-neodvadeni-dani-varuje-mf-crZdražení především levnějších značek cigaret až o čtyři koruny, ke kterému dojde kvůli implementaci daňové normy EU, podle ministerstva financí vedeného Andrejem Babišem (ANO) ještě více nahraje nelegálnímu trhu s cigaretami a tabákem.

„Návrh na zvýšení spotřební daně u cigaret a tabákových výrobků je vynucený EU. Kvůli tomu cigarety zdraží o tři až čtyři koruny. Další zdražení by ale jen ještě více nahrálo poptávce po nelegálních cigaretách, především levnějších značek. Už teď registrujeme tendence k přechodu na černý trh. Celníci zasahují mnohem častěji,“ uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.
Reagovala tak na snahu poslance ODS Zbyňka Stanjury, aby se cigarety ještě více daňově zatížily. Tím by stát z kuřáků dosáhl většího daňového výběru. Podle odhadů ministerstva by se ale na daních z cigaret stejně více nevybralo.
Ruku v ruce s tím, jak cigarety rok od roku více zdražují, totiž Češi hledají cestičky, jak to obejít. Tabák je např. na oko vykazován jako prostředek pro vykuřování skleníků, aby se prodejce vyhnul většímu daňovému zatížení, a přitom se prodává do cigaret, které si kuřáci balí sami.

ODS: Když na to nemají, ať nekouří

„O co ale vlastně státu jde – o daňové výnosy, nebo o to, regulovat cenu cigaret?“ obhajoval Stanjura svůj návrh, aby se cigarety nyní ještě více zdražily. Podle něho u kouření není třeba brát ohledy na peněženku spotřebitelů jako třeba u potravin, protože když na cigarety nemají, tak ať prostě nekouří. Tento postoj podporuje i poslanec Úsvitu Karel Fidler.
 
Podle Hornochové je však třeba brát v potaz i to, že lidé jsou na kouření zkrátka závislí.
 


Skok až o 7 Kč
Ministr financí Babiš už při prvním projednání návrhu novely zákona o spotřebních daních, která zvyšuje spotřební daně na cigarety, varoval, že pokud by zákon nezačal platit do letošního 30. září, musela by vláda navrhnout nové, ještě vyšší sazby daně. A to kvůli kurzu koruny platnému k říjnu 2013.

 
To by podle Babiše zdražilo krabičku cigaret o šest až sedm korun, zatímco nynější návrh je zdražuje o tři až čtyři koruny.
 
Stanjurův návrh, aby cigarety zdražily ještě více, rozpočtovým výborem minulý týden neprošel. Teď bude záležet na Sněmovně, kde ale zřejmě rovněž nenalezne převažující politickou podporu.
Poslanci rozpočtového výboru se však netají tím, že sotva novela začne platit, stejně se začne hned připravovat další, která pak stejně  cigarety zase o něco zdraží.

Zásoby jen na tři měsíce
Ze současného návrhu zároveň vyplývá, že prodejci by se mohli ještě levnějšími cigaretami napříště předzásobovat pouze na tři měsíce. Podle ministerstva financí se totiž před nynějším zdražením někteří prodejci předem zásobili až na devět měsíců.
 
Hornochová v neformální diskusi po jednání rozpočtového výboru čelila tvrzením, že nelegální cigarety se v Česku stejně prodávají jako na běžícím pásu, ať teď zdraží více, či méně, a že celníci jsou na to stejně krátcí.

Zdroj: novinky.cz, 30.6.2014