zakaz-koureni-cigaret-v-senatu-snemovne-po-zakazu-alkoholu-se-resi-cigaretyPo zákazu prodeje alkoholu se v parlamentu bojuje o další neřest - kouření. Na to si nekuřáci dlouhodobě stěžují především v senátní jídelně. Tam si totiž na rozdíl od jiných závodních kantýn můžete bez problémů zapalovat jednu cigaretu za druhou. Nekuřáci teď ale po zákazu alkoholu ve sněmovně doufají, že i oni mají šanci uspět. Poslední objednávky štamprlat už mají poslanci kvůli tzv. suchému zákonu za sebou, z parlamentu by ale mohly zmizet i oblíbené popelníčky.

O zákaz kouření ve společných prostorách se v horní i dolní komoře vede ostrý boj už několik let a naštvaným nekuřákům dochází trpělivost - například s tím, že jediná senátní jídelna je pořád zakouřená. "Nekuřáci do té jídelny nechodí. To kouření v senátní jídelně začalo, když byl silný senátorský klub, který tam začal kouřit, aniž by někdo protestoval," vysvětluje senátor Karel Korytář.

Senátorští kuřáci prý z cigaret labužnicky popotahují i na jednání klubů a z kritiky svých kolegů si rozhodně žádné vrásky nedělají. "Například, když takto vyzvu silné kuřáky, tak pan senátor Kubera se projde po sále s kartónem cigaret," pokračuje Korytář.

"Tak na tom není nic provokativního. Opravdu se mýlí, já si ho tam občas koupím a dávám si ho do tašky. Další opatření bude, že budou zakázaná jídla, takže tím se to vůbec vyřeší, už v té jídelně nebude nikdo," oponuje senátor Kubera.

A co Sněmovna? S novou krví tady začíná bojovnost kuřáků proti zákazu cigaret ve společných prostorách na rozdíl od Senátu pomalu slábnout. "Tam je jeden takový koutek hanby, kde se člověk smí tak jako skrýt a pak si dát pár těch potáhnutí. Kdyby to náhodou někdo zavedl, tak já to nebudu považovat za útok," říká ministr obrany Martin Stropnický.

Předseda Sněmovny Hamáček cigarety na rozdíl od alkoholu jako problém zatím nevidí, jiní ale ano. "Tak pro mě osobně je kouření větší problém než alkohol," říká například ministr Jiří Dienstbier. Není tedy vyloučeno, že si členové parlamentu budou muset brzy hledat jiné šidítko proti stresu - třeba sněmovní posilovnu. Ta prý zatím zeje prázdnotou.

 

Zdroj: tn.cz, 15.3.2014