Jedni se ho nemohou dočkat, druzí doufají, že ho Česko nikdy nepřijme. Zákon o zákazu kouření v restauracích je připravený už téměř rok. Za tu dobu se vystřídali tři ministři zdravotnictví a i ten současný - Svatopluk Němeček (ČSSD) - tvrdí: Chci ho prosadit. Má šanci v nové sněmovně uspět? Jak budou poslanci hlasovat?
"Záleží, kolik lidí v parlamentu kouří a kolik ne. A takovou šanci bude mít zákon, aby prošel." Takto jednoduchou matematikou vypočítává exministr zdravotnictví Martin Holcát šance tzv. protikuřáckého zákona ve sněmovně.
Za jeho ministrování se zákon kupředu nepohl. "Mně to hodně mrzelo coby nekuřáka, ale na vládě předložen nebyl. Neměli jsme parlament a bylo nemožné, že bychom tento zákon dávali jako zákonné opatření do Senátu," uvedl Holcát.
"Myslím si, že když pan Němeček nekouří, tak by zákon mohl znovu zvednout a protlačovat," říká směrem ke svému následovníkovi. Zároveň ale podotýká, že na zákoně bude ještě třeba zapracovat. "Pokud si dobře pamatuji, součástí úpravy je třeba i úplný zákaz kouření na vysokých školách. K tomu bylo řečeno, že to je iluzorní, že tam musí být vyčleněná místa pro kouření," uvedl Holcát s tím, že v tomto směru lze čekat úpravy. "Jde ale o to, aby se dohody nemnožily a ten zákaz prošel co nejdřív."
ČR - komín EU
Současný ministr zdravotnictví Němeček tvrdí, že chce v záměru svých předchůdců pokračovat. "Ministr Němeček je pro zákaz kouření v restauracích," vzkázal jeho mluvčí Jan Štoll. Dodal však, že se ministr se současnou podobou zákona zatím nestihl seznámit. Teprve až tak učiní, rozhodne o dalších krocích.
Jenže ani předložení zákona ve sněmovně ještě není pro čekatele protikuřáckého zákona výhra. Mezi poslanci se dosud dokázala velmi dobře prosadit kuřácká lobby, která je nepochybně jedním z hlavních důvodů, proč je Česko v regulaci kouření nejumírněnějším státem Evropské unie.
Ukázala to analýza, kterou v roce 2011 zpracovala Evropská komise. Z ní Česká republika vyšlo jako nejtolerantnější země ke kuřákům v EU spolu ještě s Maďarskem. Ovšem i Maďaři už od té doby přijali přísnou protikuřáckou legislativu.
Věčná otázka: přestanou chodit do restaurací zákazníci, nebo jich naopak přibude?
Hlavní argument těch, kteří proti zákazu kouření v restauracích vystupují, je zásah do svobody podnikání v oblasti pohostinství. "Každoročně ubývá na našem trhu zhruba pět procent restaurací a tento krok by byl jednoznačně příčinou dalšího zvyšování nezaměstnanosti," uvedl již dříve viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Pavel Hlinka.
Avšak podle exministra Leoše Hegera (TOP 09), jehož tým návrh zákona o zákazu kouření v restauracích zpracoval, by realita byla jiná. "Se svobodou v podnikání tu souvislost nevidím, neboť pravidla by byla pro všechny stejná. Existují seriozní studie, které dokazují, že zákaz kouření obrat restauratérů nesnižuje, a to ani v chladných severských zemích, takže finančních dopadů na podnikání se není třeba obávat," uvedl Heger.
"Absolutní zákaz kouření v restauracích není jen jasný signál kuřákům, že jejich zlozvyk je něco jako plivání na zem před půl stoletím. Mimochodem, plivátka, která byla tehdy umísťována ve veřejných prostorech, by dnes budila asi velké pobouření a zvedání žaludku u řady lidí. Zákaz ale znamená také výraznou ochranu nekuřáků, kteří jsou v restauracích a barech zaměstnaní. Pohyb v zakouřeném prostředí je klasifikován jako pasivní kouření a jeho škodlivost je rovněž jasně prokázána," doplnil Heger.
To potvrzuje i přední plicní chirurg Pavel Pafko. Podle něj tvoří 85 procent operovaných pacientů s rakovinou plic kuřáci a u pasivních kuřáků se vyskytuje choroba o 18 procent častěji než u nekuřáků. Navíc náklady na léčbu nemocí spojených s kouřením podle něj předčí zisky, které stát získá na spotřební dani za cigarety.
Úplný zákaz kouření v restauracích - 78% Čechů souhlasí
Protikuřácké lobby však stojí nejen lékařská data, ale i hlas veřejnosti. O názor občanů se opírá i samotná důvodová zpráva, která zákon připravený na ministerstvu zdravotnictví doplňuje. Podle něj si zákaz kouření v restauracích přeje 78 procent obyvatel České republiky. Do průzkumu se loni zapojilo 8488 lidí nad 18 let, přičemž 2576 z nich kouřilo. Zákaz by vadil skoro třem pětinám kuřáků.
Průzkum se obrátil i na majitele nekuřáckých podniků, kteří uvedli, že pokud hosté nekouří, více snědí i vypijí. Průzkum také podotýká, že například v Irsku se po zákazu kouření v restauracích zvýšil počet hostů o 15 procent.
Má i přes tyto argumenty protikuřácký zákon šanci ve sněmovně, tak jak si to podle průzkumu přeje většina Čechů? Nebo se ke striktní změně staví odmítavě?
Statistiky:
- 78 % oslovených by uvítalo zákaz úplný kouření v restauracích
- 41 % kuřáků a kuřaček zákon také podporuje
- 53 % Češek a Čechů ve věku 18 až 22 let kouří, z toho polovina každý nebo téměř každý den
Údaje vychází z průzkumu, který 2013 zpracovala Fakulta sociálních věd UK a společnost Ipsos. Do průzkumu se zapojilo 8488 lidí nad 18 let, z nich 2576 byli kuřáci.
Zdroj: lidovky.cz, 18.2.2014