zavislost-na-tabaku-epidemiologie-prevence-lecba-eva-kralikova-a-kolektivZávislost na tabákuje nemoc. V Mezinárodní klasifikaci nemoci nese označení F 17. V České republice touto nemocí trpí přibližně 2,2 milionu lidí. Ročně zaviní předčasná úmrtí osmnácti tisíc obyvatel naší země. Co vše závislost na tabáku bere jednotlivcům, čím poškozuje společnost? O tom se vedou diskuse již mnoho desítek let v podstatě po celém světě.

_

Přesto se najdou poblouznění jedinci, kteří v negativa kouření nevěří, dokonce na takové můžeme narazit imezi našimi politiky. Mezi lékaři se v dnešní době nenajde nikdo, kdo by zpochybňoval negativní vliv kouření na zdraví člověka. Přesto si troufám tvrdit, že mnohým z nás některá zásadní fakta o této problematice dosud unikala. Žádnému z nás však nejspíš neunikla skutečnost, že závislostí na tabáku se v naší zemi již mnoho let zabývá paní docentka Eva Králíková. Právě onaje hlavní autorkou publikace "Závislost na tabáku - epidemiologie, prevence a léčba". Spolu s ní na knize pracovalo více než šedesát autorů, zejména lékařů jednotlivých odborností tak, abychom my ostatní lékaři-čtenáři a dalši zdravotníci dostalifundovanou a komplexní informaci o tom, co závislost na tabáku způsobuje. Je mi ctí, že jako vydavatelka mohu být účastna při zrodu této knihy. Nejen skvělé ilustrace Miroslava Bartáka, ale také text přináší okamžiky, kdy se nad publikací zlehka pousmějete. Přesto, že budete číst zdrcující fakta o tom, jak zlá je nemoc s označením F J 7.

Při příležitosti vydání knihy jsem hlavní autorku, paní docentku Evu Králíkovou, požádala o krátký rozhovor:

  • Paní docentko, proč a kdy vznikla myšlenka sepsat publikaci o závislosti na tabáku pro odbornou veřejnost?

Čeština je krásný jazyk a mám ji ráda - ale máme nesporně jednu velkou nevýhodu: většina odborných publikací je anglicky. A ruku na srdce, pokud čteme nějakou odbornou literaturu, bude to v naprosté většině česky. No a o kouření si toho v češtině prakticky moc nepřečteme. Zatímco při zadání slova "smoking" ukáže PubMed,jedna z nejpoužívanějších anglických databází, 183 000 odkazů, pro "tobacco" přes 80 000. No a tak se mi zdálo logické vyplnit tuto mezeru alespoň malou vycpávkou.

  • Bylo složité najít autory jednotlivých kapitol?

Vůbec ne. Jsem velmi vděčná, že vedoucí kapacity v jednotlivých oborech se tak ochotně zúčastnily. Navíc by to mělo být zárukou přitažlivosti pro lékaře všech oborů: třeba chirurg si nejspíš nepřečte nic ode mne, ale jestli něco napsal profesor Pafko, zajímat jej to snad bude. Ostatně většina autorů se vyjádřila ve smyslu "Byl jsem překvapený, jak velký význam má kouření v mém oboru".

  • Více než 450 stran dává tušit, že se nejedná o nějakou "brožuru proti kouření". Na co všechno se mohou čtenáři těšit?

Na globální pojetí pandemie užívání tabáku, na česká data, na to, že účinná prevence je zdarma či se na ní dá dokonce vydělat (například méně infarktů po zavedení nekuřáckých restaurací), na vliv kouření v rámci prakticky všech oborů medicíny i na mezinárodní pravidla kontroly tabáku. A samozřejmě na návod, jak intervenovat a pomoci kuřákům přestat v rozmezí desítek vteřin či minut podle svých možností.

  • Vztah mezi karcinomem plic a kouřením je lékařům znám více než padesát let a dá se říci, že o něm ví i naprostá většina laiků. Co si naopak podle vás neuvědomuje ani většina lékařů?

Medicína je dnes velmi specializovaná aje fakt, že všichni si po celý svůj profesní život většinou hledíme novinekjen v rámci svého oboru, ostatně někdy se dá obtížně stihnout i to. Na kouření je zajímavé, že se stýká všech oborů, celého těla.

  • Jak velký prostor je v knize věnován ekonomickým dopadům kouření? Mnozí kuřáci se domnívají, že svou závislostí pomáhají naší ekonomice. Snížení počtu kuřáků se kvůli nižší částce vybrané ze spotřební daně obává i ministr financí, Jaká jsou vámi předkládaná fakta?

Nejsem ekonom, tedy žádná svoje fakta nepředkládám, však také kapitola o ekonomice je od ekonomky. Ale i jako lékař ekonomiku tabáku musím vzít na vědomí, protože údajná výhodnost kouření je dnes nejčastějším argumentem tabákových firem. Výrobci cigaret nejdřív tvrdili, že kouření nezpůsobuje rakovinu plic, pak že nikotin není návykový, pak že pasivní kouření neškodí atd ... Když to vše bylo jasně vyvráceno, je dnes nejčastějším argumentem právě to, že stát na kouření svých obyvatel vydělává. Říká se tomu "tabákonomika". V skutečnosti je tomu právě naopak - jak dosvědčují průzkumy Světové banky.

  • Počet kuřáků u nás velmi zvolna klesá. Čím by mohl podle vás přispět každý z nás lékařů, aby počet kuřáků klesal rychleji a nedocházelo k tak rozsáhlým ztrátám na životech a zdraví našich občanů?

Jednak působením na své pacienty: být jim nekuřáckým příkladem, důsledně se jich na kouření ptát a jasně doporučovat kuřákům přestat, případně vyhnout se jakékoli expozici tabákovému kouři. To může trvat jen několik desítek vteřin, tedy nemůžeme se vymlouvat, že by nebyl čas. Pokud je k dispozici několik minut, můžeme pacientovi pomoci přestat - intervencí, léky. Lékař je ale také veřejně činnou osobou, která má ve společnosti určitý kredit. To bychom měli využít v působení na poslance, senátory a další politiky, kteří jsou zodpovědní za legislativu kontroly tabáku.

Pro časopis České lékařské komory TEMPUS MEDICORUM 01/2013 připravila Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 



Knihu zle objednat na dobírku e-mailem na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. cena 400,- Kč + poštovné.

zavislost-na-tabaku-epidemiologie-prevence-lecba-eva-kralikova-a-kolektiv