Kouření podle přední české odbornice na léčbu kuřácké závislosti Evy Králíkové poškozuje zdraví, ať člověk kouří průmyslově vyráběnou cigaretu, nebo si ji ubalí z koupeného tabáku. Tabákové firmy tvrdí, že jejich zboží je méně škodlivé, chtějí si však jen udržet monopol a velké zisky.
Kouření podle přední české odbornice na léčbu kuřácké závislosti doc. MUDr. Evy Králíkové, CSc. poškozuje zdraví, ať člověk kouří průmyslově vyráběnou cigaretu, nebo si ji ubalí z koupeného tabáku. Řekla to ČTK v reakci na tvrzení tabákových firem, že jejich zboží je méně škodlivé. Firmy si podle ní tak jen chtějí udržet monopol a velké zisky.
Na tabáku jsou závislé přes dva miliony Češek a Čechů, čtvrt milionu je mladších 18 let. Každý rok zemře v ČR předčasně kvůli kouření 18.000 lidí.
"Jestliže máte v cigaretách až 5000 toxických látek, tak si myslím, že nějaká desítka, možná ani stovka dalších (v ubalené cigaretě) už velkou roli nehraje," řekla lékařka.
Příklon k ručně baleným cigaretám souvisí podle ekonomů s financemi. Jak cena cigaret stoupá, vyjde kuřáky levněji koupit si tabák a cigaretu si ubalit. Tabák používají do směsi v jointu také kuřáci marihuany.
Před smrtícími účinky kouření varovala také ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová. Tabákový průmysl podle ní vyvinul triky k manipulaci veřejného mínění ve prospěch cigaret.
"Investuje do programů pro mládež či ochrany přírody, aby odpoutal pozornost od smrtících výrobků a získal pozlátko společenské slušnosti," řekla ČTK.
"Kdyby příroda či stvořitel chtěli, abychom kouřili, udělali by nám kouřovod," uvedl příměr o nepřirozenosti kouření stínový ministr zdravotnictví za ČSSD a přední český onkolog, senátor Jan Žaloudík.
Aktuálně se v ČR vede boj o plošný zákaz kouření v restauracích, včetně krytých předzahrádek. Zastánci "svobody" kuřáků a podnikatelé v pohostinství zákaz odmítají.
Tabákové firmy dlouhodobě usilují o co nejnižší zdanění cigaret, aby pro kuřáky zůstaly dostupné. Jedna z velkých tabákových firem ve studii uvedla, že nízké zdanění se státu vyplatí. Zachovají se počty kuřáků, stoupne úmrtnost, tím klesnou náklady na péči o staré lidi. Tvrzení vzbudilo veřejné pohoršení, firma se musela omluvit.
Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu "protikuřáckého" zákona, podle návrhu by se nesměly kouřit v restauracích ani elektronické cigarety.
"Do uzavřených veřejných prostor rozhodně nepatří kouř. Elektronické cigarety ho ale neprodukují, jen se v nich odpařuje glycerol, takže já bych s tím problém neměla," řekla doc. MUDr. Eva Králíková, CSc., která jako lékařka pražského centra pro léčbu závislosti na tabáku pomáhá kuřákům přestat kouřit.
Bez léčby prý nekouří do roka pět ze sta kuřáků, s odbornou pomocí a léky, které dodávají tělu nikotin, stoupá úspěšnost desetinásobně.
Podle Králíkové by mohly v restauracích být elektronické cigarety povoleny, netvoří jedovatý kouř. "Naopak, kdyby na to všichni kuřáci přešli, tak by to bylo dobré," podotkla. Problém podle ní však je v tom, že na elektronické cigarety není regulace. Neví se, co přesně náplně obsahují.
Elektronické cigarety při odvykání Králíková nedoporučuje právě proto, že není znám přesný obsah. "Třeba opravdu neobsahují nic závadného, ale nejsou na to pravidla, čili já nemohu nikomu říct, ať to použije," řekla.
Zdroj: tribune.cz, 24.8.2012