Kouření v autě, a to dokonce i s otevřenými okénky, vytváří uvnitř vozu znečištění, které překračuje oficiální "bezpečné" limity. Tomu je pak vystaveno například dítě sedící na zadním sedadle. Uvedli to v nové studii skotští vědci, které citoval zpravodajský server BBC News.
Vědci prováděli měření během jízd autem a zjistili, že naměřené hodnoty převyšují limity stanovené Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Zvláště ohrožené jsou v takovém případě děti. "Mají rychlejší frekvenci dýchání, mají méně vyvinutý imunitní systém a obvykle nemohou uhnout nebo uniknout před pasivním kouřením," řekl Sean Semple z Aberdeenské univerzity. Vědci měřili znečištění s pomocí zařízení připevněného na zadní sedačku vozu během 85 jízd trvajících od deseti minut do jedné hodiny. Během 49 z nich řidič vykouřil až čtyři cigarety.
Během těchto "kuřáckých jízd" bylo naměřené množství prachových mikročástic průměrně 85 mikrogramů na metr krychlový, což je více než třikrát víc než maximální bezpečný limit pro vnitřní prostory, jehož hodnotu WHO doporučila na 25 mikrogramů na metr krychlový.
Dokonce i když řidič vykouřil jen jednu cigaretu při úplně otevřeném okénku, naměřené hodnoty tento limit překročily. Pokud řidič nekouřil, dosahovala průměrně naměřená hodnota 7,4 mikrogramu na metr krychlový.
Zdroj: aktualne.centrum.cz, 16.10.2012
Související články: