zdrazeni-rezaneho-tabaku-2013-2014-informace-cenaNa horší časy se musí připravit ti z kuřáků, kteří si cigarety balí sami z jemně řezaného levného tabáku. Podle vládního návrhu novely zákona o spotřebních daních, kterou teď čeká ve Sněmovně druhé čtení, totiž řezaný tabák prudce podraží.

Důvodem nejsou požadavky na zvýšení daně od Evropské unie, ale snaha vlády získat další finanční prostředky pro svůj úsporný balíček. Přitom si cigarety z levného tabáku většinou balí chudí lidé.

Konkrétně se má daň na řezaný tabák zvednout v roce 2013 z 1400 Kč na 1635 Kč za kilogram a v roce 2014 na 1800 Kč/kg, což je mnohem více, než od Česka požaduje EU. EU stanovila na 47 eur, tedy jen 1175 Kč za kilogram.

„Nejprodávanější dvacetigramové balení tabáku dnes v Česku stojí 52 korun. Pokud vládní návrh v parlamentu projde, podraží v příštím roce paklík tabáku o šest korun a v roce 2014 o další pětikorunu. Bude tedy stát 63 Kč a sociálně slabším kuřákům nezbude než vyhledávat černý trh,“ upozorňují kritici novely.

K tomu, aby baliči cigaret byli zvýhodňováni, není žádný sociální důvod.

Jak potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), na rozdíl od cigaret není chystané zvýšení spotřební daně na tabák ke kouření motivováno evropskou směrnicí.

„Jde o součást koaliční dohody o balíčku opatření ke snížení schodku veřejných financí. K tomu, aby ubalovači cigaret byli zvýhodňováni, není žádný sociální důvod,“ prohlásil v červenci ve Sněmovně Kalousek.

Druhé čtení návrhu novely proběhne ve Sněmovně zřejmě už v příštím týdnu. Ještě předtím ale musí předlohu projednat sněmovní rozpočtový výbor.

 

Kuřáci dýmek jezdí tabák kupovat do zahraničí

„Věřím, že poslanci přijdou s pozměňovacími návrhy, které by sazby daně upravily rozumněji,“ doufá Josef Stanislav, majitel firmy Mostex, která je jedním z největších tuzemských dovozců tabáku. Podle něj totiž nehrozí jen přechod k pašovaným cigaretám, ale problémy budou mít i kuřáci dýmek.

„Už dnes si nemálo kuřáků dýmek jezdí kupovat tabák do Německa či Rakouska, kde je podstatně levnější. Jestliže se daň dále zvýší, jak navrhuje Kalousek, kultura kouření z dýmky u nás definitivně vymizí, což je určitě škoda,“ řekl Právu Stanislav.

Minimální daň z jedné cigarety se od letošního 1. ledna zvedla o devět haléřů na 2,10 Kč, a i ty nejlevnější cigarety tak stojí kolem 68 korun. Přitom například Sparty se před čtvrt stoletím prodávaly v Česku za 8 Kč za jednu krabičku cigaret. V roce 2014 již budou stát přes 80 Kč. Součástí návrhu novely je totiž také zvýšení minimální sazby na jednu cigaretu z 2,10 na 2,28 Kč, což krabičku cigaret prodraží o další pětikorunu.

Na rozdíl od řezaného tabáku je k tomu ovšem Česko nuceno směrnicí EU. „Jsme povinni zajistit implementaci směrnice EU v plném rozsahu. Přikročíme k tomu ale ve dvou postupných krocích,“ sdělil Kalousek.

 

Zdroj: novinky.cz