Kuřáci tabáku mají v plicích mnoho genových mutacích způsobujících rakovinu

koureni-genove-mutace-rakovina-plic-vyzkum-studiePacienti s rakovinou plic se podle washingtonských lékařů výrazně liší podle toho, zda holdují tabáku. Nekuřáci mají v plicích až desetkrát méně genových mutací vedoucích ke vzniku nádorů než ti, kteří si pravidelně zapalují cigarety, informuje odborný časopis Cell. Menší studie Washingtonské univerzity zkoumala dva nejrozšířenější typy plicních nádorů a sledovala zejména genové mutace, které mohou vést ke vzniku rakoviny. Jaké jsou výsledky?

Zatímco nekuřáci měli obvykle v plicích pouze jednu změnu DNA, na kterou ve většině případů existovala léčba, v plicích některých kuřáků objevili lékaři až 54 různých genových mutací.

"Čekali jsme, že zde bude určitý rozdíl, ale rozhodně nás čísla překvapila. Posiluje to vážnost starého sdělení, které varuje lidi před tabákem," píše vedoucí studie Richard K. Wilson, který chce se svým týmem prozkoumat jednotlivé mutace a zjistit, které jsou nejrizikovější a nejagresivnější.

Na rakovinu plic umírá ročně v Česku pět až šest tisíc lidí. Drtivá většina z nich jsou přitom podle České pneumonologické a ftizeologické společnosti kuřáci. Mezi další zdravotní problémy spojené s cigaretami přitom patří neplodnost, rakovina jícnu, hrtanu, ledvin či slinivky, nemoci sdrce a cév, poruchy štítné žlázy, zhoršení imunity, žaludeční vředy či řídnutí kostí (osteoporóza). "Je stále mnoho kuřáků, kteří jsou překvapeni, jak velké dopady může tento zlozvyk mít na jejich zdraví," říká Eva Králíková z Centra závislosti na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Zdroj: tyden.cz, 14.9.2012

Související články:

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen