nektere-deti-ze-zakladni-skoly-kouri-s-rodici-u-televize-nektere-elektronickou-cigaretuZhruba třiačtyřicet procent dětí šestých tříd zkoušelo vykouřit cigaretu, doutník nebo vodní dýmku. Někteří si cigaretu dokonce pravidelně zapalují i s rodiči, zjistil průzkum v Liberci a okolí. V porovnání s loňskem stoupl na dvojnásobek počet školáků, kteří zkoušeli marihuanu. Vyplývá to z anonymního průzkumu Centra pro  závislé na tabáku při Krajské nemocnici v Liberci.

"Průměrný věk, kdy děti zkusily svou první cigaretu, byl 9,7 roku," uvedla plicní lékařka Milada Šípková. Loni to bylo 9,6 roku. Zhruba stejný byl podle ní loni i počet školáků, kteří zkoušeli kouřit cigaretu.

V průzkumu se z 538 dětí přiznalo k pravidelnému kouření 42 dětí. "Vykouří i krabičku denně, tedy 20 cigaret. Šokem je, že někteří kouří s rodiči při sledování televize," uvedla Šípková. Zhruba polovina dětí žije v domácnosti, kde kouří sourozenci nebo rodiče. Ke kouření marihuany se přiznalo 13 dětí z šestých tříd.

Za alarmující považuje Šípková rostoucí počet děti, kteří mají i zkušenosti s elektronickou cigaretou. "Zkoušejí ji jako 'zdravou' alternativu kouření. Děti ani jejich rodiče si neuvědomují nebezpečí pramenící z rizika vzniku závislosti na nikotinu přijímaného touto formou," upozornila. K vytvoření závislosti podle ní stačí u dětí menší dávka nikotinu než u dospělého člověka.


Zdroj: tyden.cz