Je pro zdraví lepší vykouřit menší množství cigaret a je možné úplně přestat kouřit cigarety?

Zkoušela jsem opakovaně přestat kouřit. Kouříváme na balkoně našeho domu. Kouřím od 22 let, nyní je mi 35. V minulosti jsem kouřila 20 cigaret, nyní kouřím jen 5 cigaret. Je to pro mé zdraví lepší, když vykouřím místo 20 cigaret jen 5? Zbavit se toho zlozvyku úplně nedokážu. Nebo snad ano? Iveta

Na úvod bych Vás chtěl trošku opravit. Povětšinou nejde o zlozvyk, ale o závislost. Nikotin je velmi silně návyková látka (např. u alkoholu potřebujete k vypěstování závislosti roky, ale u cigaret je to jiné – závislost vypukne již po několika cigaretách).

Samozřejmě co se týče frekvence a počtu cigaret, tak platí přímá úměra – tzn. čím méně cigaret vykouříte, tím menší je pravděpodobnost vzniku rakoviny (nádorového bujení) nebo kardiovaskulárního onemocnění (nejč. infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, plicní embolie apod.).

Z Vašeho textu mi není zcela jasné, jestli jste odhodlaná přestat kouřit. Až budete pevně rozhodnutá, poraďte se se svým lékařem, nejlépe ale s lékařem vyškoleným pro léčbu závislosti na nikotinu nebo centra, které se léčbou na tabáku zabývá.

Jak jsme již ve webu opakovaně psali, způsobů léčby je hned několik – substituční léčba nikotinem (žvýkačky, pastilky, náplasti nebo např. elektronické cigarety), léky (Zyban s bupropionem a velmi účinný vareniklin v Champixu) a nutné je také změnit zvyklosti a vžité vzorce chování (ke kávě automaticky cigareta apod.).

 

Poznámka 1: mikrotablety s nikotinem se v ČR pro nízký zájem od 1.1.2011 přestaly prodávat.

Poznámka 2: Pozor! Výrazně levnější než lék Zyban je Wellbutrin nebo Elontril (přitom obsahuje stejnou účinnou látku jako Zyban - tedy bupropion).

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen