Chtěl bych přestat kouřit, ale mám velmi slabou vůli přestat a nemám peníze na to, abych si kupoval nějaké nikotinové žvýkačky nebo náplasti (jsem nezaměstnaný). Navíc mám teď nějaké psychické v rodině (těžká nemoc babičky). O to víc mám chuť si zapálit, ale nemám na to peníze. Jak přestat kouřit, aniž bych svýma náladama otravoval svoje okolí? Bedřich

Je těžké Vám poradit, protože léčba závislosti na nikotinu skutečně stojí do 2000 Kč za měsíc (a aby byla účinná, je nutné se léčit min. 3 měsíce). Pokud nemáte nyní peníze na léčbu, je pravděpodobné, že nemáte peníze ani na cigarety a teoreticky byste mohl přestat z tohoto důvodu kouřit (ale měl byste abstinenční příznaky).

Období, kdy máte stresy (nemáte práci a je těžce nemocný člen rodiny) je pro odvykání obtížnější a proto Vám velmi doporučuji odvykání pod dohledem odborníka (lékař nebo centrum pro odvykání závislosti na tabáku), kde můžete získat i psychologickou podporu (můžete být odkázán do ambulantní péče psychologa).

Nutno na tomto místě podotknout, že pokud nebudete kouřit určitou dobu od léčby závislosti na nikotinu, pojišťovna Vám část nákladů na léky vrátí (na konkrétní částku je vhodné se zeptat přímo v pojišťovně, protože částka, která se za léky vrací se občas mění a navíc každá pojišťovna přispívá jinak vysokou částkou).