Mám manžela, kouří i 25 cigaret za den, ale nechce přestat. Jak jej motivovat k nekouření? Musí být rozhodnutí "nekouřit" jeho vlastní nebo je možné ho do toho nějak natlačit? Gabriela

 


Ano, stejně jako třeba u závislosti na alkoholu je nutné, aby závislý člověk chtěl přestat kouřit sám. Zkuste jej pomalu a nenásilně informovat, že muži, kteří kouří mají problémy s erekcí (potencí), umírají častěji na infarkt myokardu či cévní mozkovou příhodu.

Je také pravděpodobné, že se nemusí dožít vnoučat nebo si je neužije, protože bude velmi nemocný nebo jednoduše mrtvý (je to tvrdě řečeno, ale je to naprosto reálná situace).  Apelovat můžete i na to, že mu to s cigaretou nesluší nebo že vám osobně smrdí a protiví se Vám. Díky změně mikroflóry při kouření se v dutině ústní vyskytuje více "nezdravých" bakterií proti těm přirozeným a prokazatelně častěji kuřákům zapáchá z úst. Zkuste koupit dobrou láhev vína a probrat s ním, co by se dalo udělat, aby přestal kouřit. Zdůrazněte, že jde o něco nového a příjemného, nedemonstrujte odvykání jako něco negativního (že o něco přijde, apod.).

Abstinenčních příznaků se bát nemusí, to se dá prakticky zcela potlačit léky (viz část o odvykání kouření).