Existují prosím testy či testery na nikotin, mám chlapce 13 let, diabetes melitus 1. typu a tajně kouří, nevím si rady, poradíte, co mám dělat? Děkuji. 

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, co se týče testrů na nikotin, používá se stanovení hladiny kotininu v moči (kotinin je metabolit nikotinu, tj. vzniká jeho rozpadem), tyto testy jsou ale nespecifické (tzn. že neodliší užívání nikotinových náplastí, žvýkaček, inhalátorů a požití tabáku).
Vzhledem k nemoci, kterou Váš syn má, je jistě nekouření velice důležité. Ale, aby tuto důležitost pochopil i on sám, je potřeba mu vysvětlit některé aspekty užívání. Jednak kouření zhoršuje cukrovku, snižuje citlivost na inzulín. Ono skutečně nejde pouze o frajeřinu v partě s kamarády, ale o závislost, která vážně poškozuje zdraví, zhoršuje akné, způsobuje žloutnutí zubů, impotenci atd. Kromě toho je kouření dětskou nemocí, 9 z 10 kuřáků začíná kouřit dříve něž je jim 18. Cílem tabákového průmyslu je dostat kuřáka do závislosti dříve, než pochopí, co to vlastně znamená.

šimnete si, že všechny reklamy jsou mířené na děti (zdůrazňují dobrodružství, nezávislost, event. napodobují trendy věci - např. elegantní balení, hezký zapalovač atd.). V případě zájmu se můžete objednat do Centra pro závislé na tabáku, info též na www.alik.cz, www.nekuratka.cz.