nikotinove-zvykacky-cena-postup-zvykaniNikotnové žvýkačky jsou vhodné pro všechny kuřáky, ale zvlášť oblíbené jsou především mezi kuřáky slabšími. Mohou totiž být užívány jen občas, nárazově. Vhodné jsou také jako příležitostný doplněk k nikotinovým náplastem. Jsou dostupné v různých variantách dle obsahu nikotinu.

Nikotin se při žvýkání vstřebává sliznicí dutiny ústní, proto je nutné dodržovat přesný „žvýkací návod“.

Postup žvýkání nikotinové žvýkačky

Žvýkání jedné nikotinové žvýkačky by mělo trvat asi půl hodiny. Během ní se má vždy několikrát žvýknout a následně nechat žvýkačku na pár minut odpočinout. Stálé intenzivní žvýkání je nevhodné. Nevhodná je taktéž jakákoliv konzumace těsně před a během užívání. Speciálně se nedoporučují kyselé potraviny, které snižují pH v ústech.

I při správném žvýkání se do krve uvolní jen polovina dávky nikotinu, kterou žvýkačka obsahuje.

Cena

Nikotinové žvýkačky jsou součástí volného prodeje v lékárnách. Týdenní výdaje při průměrné spotřebě jsou zhruba 400–500 Kč, což je velmi přijatelná cena (v porovnání cen cigaret a výrazně méně zatíženého zdraví).

Psychika

Problémem však zůstává silně zakořeněný zvyk samotného aktu kouření (tj. zapalování cigarety, popotahování, sledování linoucího se cigaretového dýmu, atd.) - viz též  psychosociální závislost. Tento "akt" se při používání žvýkaček a náplastí nedostavuje.