Kouření a potřeba vitamínu C - informace

vitamin-C-koureni-cigaretVitamin C (kyselina L-askorbová) patří mezi základní antioxidanty, lidský organismus ho neumí syntetizovat, proto ho musíme přijímat v potravě. Jeho fyziologická potřeba se mění s věkem, od 40 – 50 mg denně v kojeneckém období, po 80 – 100 mg denně v období dospívání a dospělosti. Potřeba se zvyšuje při různých onemocněních a také při aktivním a pasivním kouření.

Vitamín C a kouření cigaret, tabáku

Při kouření se denní spotřeba zvyšuje až o 60 až 100 %. Aby měl kuřák v krvi stejnou koncentraci vitaminu C jako nekuřák, musel by být jeho denní příjem okolo 200 – 250 mg vitaminu C. Kouření je totiž zdrojem volných kyslíkových radikálů, degradaci těchto radikálů zajišťují právě antioxidanty. Proto je u kuřáků důležitý zvýšený přísun  antioxidantů, zejména vitaminu C. Ale australští vědci zároveň upozorňují na riziko předávkování vitaminem C u kuřáků. Podle nich může kombinace kyseliny askorbové (dávky nad 4 g denně) a kadmia (obsažený hlavně v cigaretovém kouři) stimulovat karcenogenezi.

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen