jak-urychlit-detoxikaci-koureni-cigaret-tabaku-naklicena-seminkaDetoxikace těla poté, co jste „sekli s kouřením“, je velmi důležitá. Tělo je výkonnou biologickou továrnou, která se z velké míry zvládne detoxikovat sama. Jsou však drobnosti, ve kterých můžeme tělu vydatně pomoci, a zbavit se díky tomu zátěže z kouření o dost rychleji. Patří k nim například přírodní enzymy.


Tělo si umí v základu pomoci samo

Přirozený proces detoxikace je pro vás popsaný v textu Čištění těla (detoxikace organismu) od účinků dlouhodobého kouření cigaret v čase 1 , který najdete na těchto stránkách (viz zdroje pod textem). Popsáno je tu, jak se vyvíjí proces detoxikace v čase, pokud do něj nijak výrazně nezasahujeme.
Též na těchto webovkách najdete vypsané faktory, které procesu detoxikace hrají důležitou roli 2 (opět ve zdrojích pod textem). A jistě si všimnete i důležitosti pití čisté nebo minerální vody a stravovacích a pohybových návyků.

Klíčová role enzymů

Přímo klíčovou roli při detoxikaci těla hrají enzymy. Nejsou to žádné nebezpečné chemikálie či hormony, ale biologicky aktivní látky přirozeně obsažené v každém živém organismu, rostliny nevyjímaje.

Například na Wikipedii 3 se dozvíte, co enzymy jsou, v čem pomáhají a jak je využíváme zejména v potravinářství, ale také v kalovém hospodářství a dalších odvětvích. Přímo ve spojení se zdravím jsou enzymy popsány například na stránkách Pečujosebe.cz 4 , kde je mimo jiné citát od Dr. Edwarda
Howela: „Délka života je nepřímo úměrná rychlosti, s jakou se vyčerpává enzymový potenciál organizmu. Zvýšený příjem enzymů z potravy zpomaluje toto vyčerpávání.“ A jsou tu naznačeny i zdroje pro příjem přirozených enzymů, které najdete zejména v syrové stravě (odkaz na stránku najdete pod textem).

Raw food? Není podmínkou!

Pokud chcete svému tělu detoxikaci významně usnadnit, je zvýšený příjem přirozených enzymů přímo žádoucí. Vzhledem k tomu, že se enzymy nacházejí v tepelně neopracované stravě (enzymy se ničí při teplotě okolo 40 stupňů), nabízí se myšlenka na stravování se vitariánským způsobem, tedy jen syrovou stravou neboli raw food.

A je to v dnešní době celkem snadné, raw pochoutek najdete už i v supermarketech spousty, stačí prolistovat některý z letáků Kaufland 5 , kde mívají chlazené raw pochoutky nebo raw tyčinky bohaté zastoupení. Ale ani tohle není univerzálně správná cesta, protože teplem štěpené bílkoviny také potřebujeme.

Mnohem jednodušší je kombinovaný způsob stravy, kdy se budeme soustředit na dostatek syrové zeleniny a ovoce, ale i zakysaných potravin (mléko, soja, zelí a další zelenina). Mega dávky enzymů do sebe vpravíme dvěma způsoby. Buď tabletkami s enzymy, nebo tím, že budeme jíst naklíčená semínka. Co se tabletek týká, doporučit lze například Wobenzym, který teď najdete v letáku Dr.Max 6 na straně 3 s akční cenou až do konce prosince, konkrétně za 2 550 Kč za 800 tabletek (odkaz ve zdrojích na konci textu vás dovede k nabídce Wobenzymu).

Levněji vyjde nakličování

Jak vidno, koupit si balení s tabletkami enzymů není vůbec levné. Jenže on není ani důvod si je pravidelně kupovat. Stačí se totiž zásobit semínky a nechat je doma klíčit na vatě, na tácku, v nakličovacích miskách, ve sklenici. Semínka bývají v prodeji v hobby marketech v podstatě celoročně.

Jestliže to máte do Obi nebo Hornbachu, Baumaxu a podobných obchodů se zahrádkářskými potřebami daleko, stačí si nejpozději od února hlídat letáky supermarketů, jako je třeba Penny Market leták (odkaz najdete ve zdrojích na konci textu) 7 . Tou dobou se začínají objevovat nabídky semínek, která se v různých cenových akcích dají pořídit za ceny mnohem příjemnější, než jsou ceny semínek již naklíčených.

Jak postupovat při nakličování? Zajímavý návod jsme naši třeba na blogu iReceptář.cz 8 (opět viz zdroje na konci textu). A ještě doporučíme zaměřit se na zahradnická balení semínek. Jsou totiž větší, díky tomu i levnější. V prodeji bývají v zahradních centrech nebo přímo online u producentů semínek,
jako je Semo.cz 9 (link ve zdrojích vede přímo do profi sekce s většími baleními).

Jak do sebe naklíčená semínka dostat?

Pokud vám naklíčená semínka nejsou sympatická, dostanete je do sebe velmi snadno díky pomazánkám, formou studené kuchyně, kam semínka, klidně i najemno nakrájená, přimícháte.

Téměř se v pomazánce ztratí. Pomazánku dochutíte podle svých preferencí a máte úspěch zaručen.

 


Zdroje:

1. Čištění těla (detoxikace organismu) od účinků dlouhodobého kouření cigaret v čase. Dostupné na Kuřákova-plíce.cz. URL: http://www.kurakova-plice.cz/koureni_cigaret/odvykani/ocisteni-tela-pri-nekoureni-detoxikace/35-cisteni-tela-detoxikace-organismu-od-ucinku-dlouhodobeho-koureni-cigaret-v-case.html
2. Detoxikace organismu nového nekuřáka - co ovlivňuje detoxikaci organismu. Dostupné na
Kuřákova-plíce.cz. URL: http://www.kurakova-plice.cz/koureni_cigaret/odvykani/ocisteni-tela-pri-nekoureni-detoxikace/36-detoxikace-organismu-noveho-nekuraka-co-ovlivnuje-detoxikaci-organismu.html
3. Enzym. Dostupné na Wikipedie.org. URL: https://cs.wikipedia.org/wiki/Enzym
4. K čemu jsou dobré enzymy? Dostupné na Pečujosebe.cz. URL: https://www.pecujosebe.cz/single-post/2016/03/16/K-%C4%8Demu-jsou-dobr%C3%A9-enzymy
5. Leták Kaufland. Dostupné na Letákomat.cz. URL: https://www.letakomat.cz/kaufland/
6. Leták Dr.Max. Dostupné na Letákomat.cz. URL: https://www.letakomat.cz/dr-max/aktualni-letak-od-nedele-01-12-2019-4/?page=3
7. Leták Penny Market. Dostupné na Letákomat.cz. URL: https://www.letakomat.cz/penny-market/
8. Nakličování snadno a rychle: přírodní doplněk stravy pro chuť i zdraví. Dostupné na iReceptář.cz.
URL: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/naklicovani-snadno-a-rychle-prirodni-doplnek-stravy-pro-chut-i-zdravi.html
9. Semena pro profi trh. Dostupné na Semo.cz. URL: https://www.semo.cz/osivo-semena/profi/