varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-0Evropská unie schválila novou podobu krabiček a členské státy musí tuto změnu zavést do konce letošního roku. Věstník Evropské unie dal členským státům na výběr z různých odpudivých obrázků. Ministerstvo zemědělství vybralo 42, které rozdělilo do tří souborů. Na krabičkách se budou každý rok obměňovat.

Na krabičkách cigaret si od 20. května budou muset objevovat i obrazová varování toho, co kouření způsobuje. Obrázky, které budou od května "zdobit" krabičky cigaret, vybralo dnes ministerstvo zemědělství. Konalo tak na základě rozhodnutí Evropské unie. Definitivně také končí cigarety s příchutí.

Zákon stanovuje také požadavky na písmo, barvu textů a jejich podkladů u textového varování. To najdeme na krabičkách cigaret už nyní. Ale kuřáci si na něj zvykly a od kouření je neodradí.

"Jde nám především o větší informovanost lidí o škodlivých účincích kouření. Pomohou tomu i nová varování na cigaretách, kdy 65 procent přední a zadní strany krabičky bude obsahovat zdravotní varování před škodlivostí kouření," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Odstrašující obrázky se na cigaretách mají objevit od 20. května. Výrobci a prodejci pak budou mít tříměsíční lhůtu, aby doprodaly poslední zásoby cigaret v krabičkách bez odstrašujících obrázků.

Nový zákon také zakáže prodeje cigaret s příchutěmi. Ministerstvo argumentuje tím, že jsou oblíbené především mezi mladými lidmi. Výjimku dostanou jen mentolové cigarety, které bude možné koupit až do roku 2020. Zákaz se ale netýká doutníků nebo příchutí do vodních dýmek.

Odradí odpudivé krabičky Čechy od kouření? Podle ankety provedené webem TN.cz nikoliv. "Se mnou to nic neudělá, já kouřím rád a budu kouřit dál," řekl jeden z respondentů. "Tak v nejhorším si to přendám do tabatěrky," nabídl jiný z respondentů řešení, jak se ohavných obrázků na krabičkách zbavit.

Na názor českých kuřáků na nové krabičky cigaret se podívejte zde:

varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-1varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-2varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-3varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-4varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-6varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-7varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-8varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-9varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-10varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-11varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-12varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-13varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-14varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-15varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-16varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-17varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-18varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-19varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-20varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-21varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-22varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-23varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-24varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-25varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-26varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-27varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-28varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-29varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-30varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-31varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-32varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-33varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-34varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-35varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-36varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-37varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-38varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-39varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-40varovne-fotografie-na-krabickach-od-cigaret-41