plice-kuraka-po-15-a-30-letech-koureni-videoV Číně probíhá kampaň upozorňující na škodlivé následky kouření. Tamní televize v té souvislosti odvysílala videa zachycujících plíce kuřáků po 15 a 30 letech kouření. Čína je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) největším producentem i spotřebitelem tabákových výrobků na světě a ročně tam na následky kouření zemře milión lidí.

Titulek u videí odvysílaných Čínskou státní televizí uvádí, že 80 procent případů rakoviny plic je podle všeho způsobeno kouřením nebo pasivním kouřením. Zobrazené plíce člověka, který kouřil 15 let, jsou na záběrech pokryty velkými černými skvrnami. Plíce vystavené kouření dalších 15 let mají černých skvrn ještě víc, a nejen na povrchu.

V Číně je dle WHO 300 miliónů kuřáků, přičemž druhotnému kouření je vystaveno 700 miliónů lidí. Ročně jich na následky kouření zemře víc než milión, u pasivního kouření je to pak 100 tisíc lidí, uvedl server MailOnline.

Světová zdravotnická organizace varovala, že pokud nebude v Číně užívání tabákových výrobků omezeno, vzroste v roce 2050 počet úmrtí spojených s tabákem na tři milióny lidí za rok.

 

Zdroj: novinky.cz, 29.1.2015