novy-rok-a-odvykani-koureni-nejlepsi-den-kdy-zacit-nekouritS koncem starého roku přichází na řadu mnoho novoročních předsevzetí. Někdo touží shodit kila, která nabral přes svátky či za celý rok, jiný si dává za cíl změnit práci, která ho už nebaví. Spousta lidí se ale s příchodem nového roku snaží udělat i něco prospěšného pro své zdraví. Mnozí z nich si jako svůj cíl určí skoncovat nadobro s cigaretami.

Proč se spousta lidí po rozhodnutí, že s kouřením skoncuje, ke kouření opět vrací? „Mají strach,“ říká Jana Peffková, odbornice na protikuřáckou terapii. „A je jedno, zda je to strach z tloustnutí, z abstinence, pocení, nebo nervozity,“ dodává.

Kouření přitom stojí život každého desátého dospělého člověka na světě, což je fakt, ze kterého jde strach daleko větší. Užívání tabáku je nejvýznamnější příčinou předčasných úmrtí v celém světě, kterým lze jednoznačně zabránit prevencí!

„Velkou míru závislosti vyvolává nikotin, kterého kuřák vstřebá asi 1–3 mg z každé cigarety. Po vdechnutí do plic putuje krevním řečištěm do celého těla. V mozku vyvolá do 10 sekund elektrické impulzy, na jejichž konci dochází k uvolnění dopaminu – hormonu dobré nálady, který zklidňuje napětí v mozku. Na principu vylučování tohoto hormonu a změnách určitých struktur v mozku, tzv. receptorů můžeme vysvětlit vznik silné závislosti a stále se zvětšující potřebu příjmu nikotinu z cigaret,“ vysvětluje lékárnice Lucie Stankovičová z Alphega lékárny v Podbořanech.

 

Záchytný bod

Čím si vynahradit chuť na cigaretu? Pokud vám cigareta přináší tyto „pocity štěstí“, je potřeba si je navodit něčím jiným. Ačkoli to spousta lidí slyší jen velmi nerada, k tomuto pocitu může dopomoci sport a pohyb. Dechová cvičení či inhalace mohou pomoci s počáteční dušností. Důležité je také zavodnění – pravidelný přísun tekutin a šťavnatých potravin, např. zeleniny, ovocných smoothies a podobně. Dobré je před samotným rozhodnutím doplnit tělu látky, které se kouřením dostávají z těla ven – např. zinek. Ten najdete v luštěninách (tykvová jadérka, pšeničné klíčky, cizrna, čočka či fazole).

Dále je vhodná zvýšená konzumace ryb, oříšků, olejů a vitamínu C (ideálně z ovoce). Je dobré zaměřit se na jídlo už u snídaně. Ta vám totiž evokovala ranní cigaretku a tak nějak zasytila. Snídaně by tedy měla obsahovat dostatečné množství sacharidů, které jsou důležité pro regeneraci serotoninu v mozku, bez kterého by mohla vzniknout deprese. Zkrátka je potřeba změnit kompletně životní styl a zbavit se pokud možno všech neřestí, které škodí našemu zdraví (nadměrná konzumace kávy, málo spánku, smažená jídla atd.)

 

Kouření je společenský problém, který zabíjí

Přestat s kouřením lze v každém věku. Již po čtyřiadvaceti hodinách se plíce začnou čistit a po několika dnech klesá riziko kardiovaskulárních onemocnění až o třetinu.

„Je smutné, že přes pokroky v různých způsobech diagnostiky a léčby zůstává nejúčinnější formou boje proti rakovině plic prevence. Hlavní příčinou vzniku rakoviny plic je kouření, které je v tuzemsku základním společenským problémem, který není dlouhodobě řešen,“ dodává přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy doktor Vítězslav Kolek.

„Nepamatuji za 20 let své práce takový nárůst pacientů jako za poslední rok,“ popisuje Jana Koželská, předsedkyně onkologického sdružení Arcus-onko centrum, nositelka Ceny Olgy Havlové a signatářka Pařížské charty proti rakovině. Úmrtnost na rakovinu je v Česku ve srovnání se zahraničím nadprůměrná. Ročně umírá 27 000 onkologických pacientů. Vysoké jsou i počty nově diagnostikovaných pacientů, kterých ročně přibývá až 80 000. Problém nemocných rakovinou připomíná každoročně 14. května Český den proti rakovině, vyhlášený sdružením Liga proti rakovině.

Zdroj: novinky.cz, 30.12.2004

 

JAK PŘESTAT KOUŘIT SE DOZVÍTE NA NAŠEM WEBU ZDE