halucinogenni-houbicky-lysohlavky-s-psilocybinem-a-odvykani-koureniHalucinogenní houby mohou pomoci s odvykáním kouření. Přestat kouřit je pro spoustu lidí naprosto nepředstavitelný úkol. Nejhůře se ale s tímto úkolem potýkají lidé, kteří kouří už mnoho let či dokonce desetiletí. Vědci teď přišli na způsob, který byl testován právě na lidech kouřících dlouhodobě, a překvapivě zrovna u nich slaví nejlepší výsledky.

Lysohlávky znají milovníci přírodních drog jako halucinogenní houbičky. Jejich požití vyvolává psychotropní stavy podobné užívání LSD. Lysohlávky totiž obsahují halucinogenní drogu psilocybin, která může být ve vyšších dávkách smrtelná. Ačkoli před užívání lysohlávek lékaři důrazně varují, drogu v nich obsaženou léta zkoumají k léčebným účelům.
Vědci nyní přišli s tím, že psilocybin by mohl pomáhat při odvykání kouření. První klinické testy totiž odhalují, že pomůže přestat kouřit osmi z deseti těžkých kuřáků.
Navíc úspěšnější je léčba psilocybinem u těch jedinců, kteří kouřili dlouhá léta. V klinickém testu lékařů z Univerzity Johna Hopkinse v Marylandu byl patnácti osobám, které kouřily v průměru devatenáct cigaret denně po dobu jednatřiceti let, podán psilocybin třikrát během osmi týdnů. A dvanáct z patnácti dotyčných přestalo kouřit.

Může přispět k motivaci při odvykání závislosti na tabáku
„Přestat kouřit není jednoduchá biologická reakce na psilocybin jako v případě jiných léků, které přímo ovlivňují receptory. Poté, co je droga podána po pečlivé přípravě a v terapeutickém prostředí, psilocybin může pomoci navodit hlubokou reflexi vlastního života a vytvořit tak motivaci přestat kouřit,“ tvrdí autor studie doktor Matthew Johnson.

Zdroj: novinky.cz, 16.9 2014