rakovina-mocoveho-mechyre-a-koureni-koreni-zpusobuje-polovinu-vsech-nadoru-mocoveho-mechyreKouření má na svědomí polovinu případů rakoviny močového měchýře. Kouření je závislost, která způsobuje řadu onemocnění. V první řadě rakovinu plic. Méně se už ví, že může také za více než polovinu případů rakoviny močového měchýře.

Rakovina močového měchýře je bohužel docela častým onemocněním. Každý rok se v Česku objeví na 2000 nových případů. Třikrát častěji postihuje muže než ženy a je prokázáno, že přibližně 65 % případů tohoto onemocnění u mužů je vyvoláno právě cigaretovým kouřem. Když kuřák se svým zlozvykem skončí, riziko onemocnění klesne po čtyřech letech dokonce až o 40 %.

Kouření může za přibližně třetinu všech případů tohoto onemocnění u žen a více než polovinu všech případů u mužů. Kuřáci mají také častěji agresivnější typy nádorů než nekuřáci, onemocnění má horší prognózu a vyšší riziko opakování. Riziko onemocnění stoupá s počtem vykouřených cigaret.

Nejčastější příznak rakoviny močového měchýře – krev v moči
Nejčastějším příznakem rakoviny močového měchýře je krev v moči. Pokud se objeví, měla by velmi rychle následovat návštěva lékaře. Přítomnost krve v moči nemusí být doprovázena bolestí ani dalšími příznaky. Krví zbarvená moč by tak měla být jasným signálem k návštěvě urologa.
Nezáleží přitom na množství krve, to může být různé. Onemocnění může být provázeno výjimečně i bolestí při močení nebo častým nutkáním na močení, příznaky tak mohou být podobné jako při zánětu močového měchýře nebo močové trubice. V pokročilých stadiích onemocnění může být nádor měchýře také hmatatelný v podbřišku.
Čas hraje proti pacientovi
Jako při každém vážném onemocnění je i v léčbě rakoviny močového měchýře důležitá včasná diagnostika. Díky moderním metodám diagnostiky a léčby je většina případů onemocnění úspěšně vyléčena, zejména pokud se jedná o tzv. povrchový nádor, který neprorůstá do hlubších vrstev stěny močového měchýře. Tyto nádory lze obvykle vyléčit endoskopickou cestou, pacienti však musí být sledováni i po ukončení léčby, protože existuje riziko, že se onemocnění vrátí.


Zdroj: novinky.cz, 19.9. 2014