Video - děti poprosily dospěláky aby jim zapálili cigaretu - srovnání ČR a Thajsko

video-deti-poprosily-dospelaky-aby-jim-zapalili-cigaretu-srovnani-cr-a-thajskoKdyby za vámi přišlo desetileté dítě a chtělo připálit cigaretu, jak byste se zachovali? Skupina vysokoškolských studentů v rámci projetu na téma „zásah do veřejného prostoru“ zkoumala, jak budou dospěláci na prosbu mladých kuřáků reagovat.

 

 


Po poslední hodině si v jídelně dají buchtičky se šodó, vypijí skleničku čaje a pak hurá na „žváro“. Narazit na desetileté dítě s cigaretou u pusy není v dnešní době (hlavně v Praze) rozhodně žádná rarita, a když se projdete kolem zastávek na pražském Smíchově, budou vás kouřící základoškoláci míjet s větší frekvencí, než linky autobusů směr Barrandov.

Skupina vysokoškoláků se tedy rozhodla pomocí skryté kamery natočit, jak budou lidé reagovat, když je desetileté dítě požádá o oheň nebo rovnou o připálení cigaretky. Žádné plácání přes prsty nebo poučování o škodlivosti tabáku ale v Brně, kde se projekt realizoval, rozhodně neproběhlo. Všichni s ledovým klidem vytáhli zapalovač a bez mrknutí oka chtěli školákům při zažehávání ještě asistovat.

 

video-deti-poprosily-dospelaky-aby-jim-zapalili-cigaretu-srovnani-cr-a-thajsko

VIDEO ZDE

video-deti-poprosily-dospelaky-aby-jim-zapalili-cigaretu-srovnani-cr-a-thajsko-2Průzkum tedy dopadl úplně opačně než v Thajsku, kde se studenti inspirovali. Tam mladí kuřáci s prosíkem nepochodili. Okamžitě začali dostávat kázání o pesticidech, urychlování stárnutí, rakovině plic a mrtvici. Když pak děti předaly lidem, kteří je odmítli, papírek s nápisem „O mě máš starost, ale na sobě ti nezáleží“, většina z nich s ostychem cigaretu zahodila a lísteček si nechala. Počet volání na protikuřáckou linku se po medializaci videa v Thajsku zvýšil o 40 procent.

 

 

Zdroj: reflex.cz - 27.2.2013

 

Sponzorované odkazy

  • Luštitelské časopisy

Vyhledávání

VideaGet the Flash Player to see this player.

Alkoholismus a alkohol

Statistika návštěvnosti

Počítadlo návštěv
Detailní statistiky zde
Počet stránek webu: 349

Nacházíte se na největším webu o kouření na českém internetu. Obsahuje 452 stránek.


 

kp_03
Slovo psychologa:
„Lidé kouří nikoli proto, že chtějí kouřit, ale protože nemohou přestat.“
kp_14
Slovo statistika:
„Pokud by všichni kuřáci v ČR přestali kouřit, jedna třetina onkologů by byla bez práce.“
Bez cigaret
Slovo filosofa:
„Závislost nelze jen tak vyhodit oknem. Musíte ji laskavě svést ze schodů, doprovodit ji ke vchodu a vypoklonkovat ze dveří...
Mark Twain

Jsme na Facebooku

Linka pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit

Kuřákův sen