koureni-elektronickych-cigaret-na-verejnosti-chce-zakazat-mz-crMinisterstvo zdravotnictví zvažuje postavit cigarety i jejich elektronické deriváty na stejnou úroveň. Zatím totiž není jasné, zda lidé s elektronickými cigaretami mohou pobývat na místech, kde je kouření těch obyčejných zakázáno. Ačkoliv výrobci prezentují elektronické cigarety jako čistě nikotinovou záležitost, skutečnost je podle lékařů jiná.

"Je třeba uznat, že elektronická cigareta obsahuje mnohem méně látek než kouř klasické cigarety, nicméně čistý vzduch z ní nevdechujete, určité škodliviny tam také jsou," zdůraznila pacientům doktorka Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Bezpečné kouření" je mýtus výrobců, a třebaže elektronická cigareta může být pomůckou pro odvykání, stejně tak může prohloubit závislost na nikotinu zejména v souvislosti s různými ovocnými příchutěmi náplní.

 

Elektronické cigarety jsou stále populárnější.

Česká republika letos jako poslední ze zemí EU ratifikovala po letech odkladů úmluvu Světové zdravotnické organizace (WHO) o kontrole tabáku. Novela čeká i protikuřácký zákon, který doposud elektronické cigarety řeší jen částečně. Podle zákona jde o "výrobek napodobující funkci tabákového výrobku nebo tabákové potřeby, jehož účelem je vdechování nikotinových výparů". Resort zdravotnictví nicméně zvažuje, že by bylo zakázáno jejich používání v místech, kde je zakázáno kouření již nyní.

Jak je to s e-kouřením

Již nyní se lze setkat s omezením používání elektronických cigaret. Například létání letadlem je již řadu let prakticky výlučně nekuřáckou záležitostí, naopak ve vlacích bylo možné kouřit ještě relativně nedávno. Kuřáci na palubách letadel však nepochodí ani s elektronickou cigaretou. Většina společností je zapovídá. Elektronicky bánit naopak mohou ve vlacích Českých drah.

"Jedná se o jednu z variant, kterou chce ministerstvo zdravotnictví předložit. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi citlivé téma, lze předpokládat jak na odborném poli, tak v rámci Poslanecké sněmovny, že bude v této oblasti probíhat poměrně velmi široká diskuse," konstatoval mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.

Vzhledem k tomu, že ministerstvo zvažuje jako jednu z variant navrhnout i úplný zákaz kouření v restauracích, kuřáci klasických i elektronických cigaret by se znovu ocitli na jedné lodi, respektive na chodnících před některými restauracemi, bary a hospodami.