kuraci-budou-platit-vyssi-nemocenske-pojisteniPříznivci Věcí veřejných se v internetovém referendu rozhodují, zda chtějí, aby kuřáci platili vyšší pojistné na zdravotní pojištění než nekuřáci. Ti by ovšem museli dokazovat, že nekouří. Nekuřáci by museli lékařským testem pravidelně dokazovat, že abstinují, vysvětlil ve čtvrtek Mediafaxu návrh zpravodaj zdravotní komise VV Jan Dobeš. Návrh, aby kuřáci platili vyšší pojistné na zdravotní pojištění, jako první pronesl člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Miroslav Zámečník.


Zdravotní komise Věcí veřejných návrh předložila příznivcům strany, ti o věci od 22. června rozhodují. Referendum uzavře strana 21. července 2011.

"Poté, co se referendum uzavře, návrh posoudí zdravotnická komise. Ta rozhodne, jestli tuto věc navrhneme našim koaličním partnerům a pokusíme se jí začlenit do zdravotnické reformy," vysvětlil Mediafaxu postup Jan Dobeš.
Systém by měl podle VV fungovat tak, že se zájemci o slevu na pojistném podrobí testu u praktického lékaře. Na základě něj lékař a pojišťovna stanoví, zda dotyčný splňuje podmínky, aby platil jako nekuřák nižší pojistné než kuřák.
Sleva by trvala půl roku, poté by se musel zájemce opět podrobit zdravotnímu testu.

Odhalení kuřáků pomocí testů je snadné. Při kouření totiž vznikají metabolity s dlouhým poločasem rozpadu, kuřáka lze proto odhalit i několik týdnů poté, kdy si zapálil poslední cigaretu. Ve vlasech nebo tělních tekutinách totiž zůstává metabolit nikotinu kotinin. Podle jeho zjištěného množství (koncentrace) v těle lékař může určit stupeň závislosti člověka, nebo to, zda se nejedná o tzv. pasivního kuřáka.

Rozdělí lidi na skupiny

Věci veřejné proto navrhují, aby se lidé rozčlenili do několika kategorií:
  • kuřáky, kteří kouří dobrovolně s vědomím, že škodí svému zdraví,
  • nekuřáky, kteří se v zakouřeném prostředí vyskytují kvůli své profesi,
  • nekuřáky, kteří se pohybují v zakouřených prostorech dobrovolně a
  • nekuřáky, kteří nejsou vystaveni cigaretovému kouři vůbec.

 

"Je nutné vyřešit, co bude dělat někdo, kdo kuřákem není a bude to muset dokazovat. Chceme to doladit, aby to nenarušovalo osobní práva. Zatím je to ve fázi příprav, je tam mnoho 'ale'," přiznal Mediafaxu Jan Dobeš. Vysvětlil, že původně chtěla strana především prosazovat zdravý životní styl a jeho dodržování bonifikovat.

S návrhem nesouhlasí předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Marek Šnajdr (ODS). "Je to neaplikovatelné, nereálné. Je to populismus," řekl Mediafaxu. Návrh podle něj zasahuje do soukromí každého člověka. "Návrh by navíc zvedl počet návštěv u lékaře. Všechny prohlídky by musely zdravotní pojišťovny hradit. Hrozil by kolaps celého systému," upozornil Šnajdr.


Jak to bude s tlouštíky?

Návrh navíc není podle něj ani spravedlivý. Pokud by vyšší pojistné měli platit kuřáci, kteří svůj život ohrožují nikotinem, připlatit by si měli i konzumenti alkoholu, jedlíci i řidiči, kteří jezdí vysokou rychlostí na dálnici. Ti všichni totiž také žijí rizikově a ohrožují vědomě své zdraví.

S návrhem do jisté míry souhlasí stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath. "Kuřáci by měli platit více, problém je, jak dokázat, kdo je kuřák a kdo není. Nelze buzerovat lidi, aby dokazovali, že jsou nekuřáci," řekl Mediafaxu.
.

Diskuze na toto téma na www.mojestarosti.cz zde:

 


Zdroj: Ujetý návrh véčkařů - dokažte že jste nekuřáci nebo budete platit vyšší pojistné.