jak-diteti-vymluvit-koureniVymluvit dítěti to, že jsou cigarety něčím zvláštní a že dělají z dítěte někoho, kdo se rázem řadí mezi něco víc - tedy mezi dospěláky, je těžké. Vysvětlit dítěti proč je kouření špatné je hodně těžké a je potřeba mnoha pádných argumentů. Tvrzení, že kouření cigaret už dávno vyšlo z módy a není in je bohužel nedostatečným důvodem k nekouření.
Budete-li s dítětěm hovořit na téma zdravotních následků kouření, zdůrazňujte více ty, které se objevují nejdříve. V období dospívání a puberty je třeba vyzdvihnout nebezpečívzniku závislosti: děti, které s drogami experimentují jsou většinoupřesvědčeny o tom, že mohou s jejich užíváním kdykoli přestat. To je veliký omyl, před kterým děti důrazně varujte. Nikotin je droga, před kterou je třeba mít velký respekt: závislost může vzniknout i u občasných kuřáků a to po docela krátké době.

Dejte dítěti najevo, jak byste byli zarmouceni, kdyby si "něco začalo" s drogami, dejte najevo dítěti, že jste připraveni odpovědět na všechny otázky. Nedělejte rozdíly mezi legálními a nelegálními drogami: všechny jsou nebezpečné.

S drogami častěji začínají experimentovat děti, které nejsou příliš úspěšné, protože drogy přinášejí lepší náladu, zmírňují na čas tíseň a napětí.

Každý člověk, a dítě obzvlášť, potřebuje povzbuzení, pochvalu, uznání a mateřskou lásku.