Chtěl bych se zeptat, proč někdo přestane kouřit rychle a znovu nezačne a někomu to dá spoustu práce, má mnoho abstinenčních příznaků a opakovaně znovu a znovu kouří. Mám přítele, přestával kouřit už 3x a vždy se znovu k cigaretám vrátil. Přemlouvala jsem ho, byla jsem na něj i zlá, ale vše marné. Darina

 


V mozku máme receptory pro nikotin. Jde o receptry alfa4beta2. Jejich množství ovlivňuje, proč je někdo schopen přestat ze dne na den téměř bez abstinenčních příznaků a někdo naopak odvyká velice těžce a problematicky.

 

U Vašeho přítele bych si pokládal otázku, zda opravdu chce přestat a zda je sám motivován k nekouření. Pokud sám nebude chtít přestat, tak nepřestane. Jsou lidé, kteří odvykají jen kvůli prosbě okolí, ale kouření jim vyhovuje a vlastně přestat nechtějí. Je škoda, že jste nezmínila jakou léčbu Váš přítel podstoupil. Pokud odvykal doma např. tím způsobem, že přestal ze dne na den kouřit, recidiva je velmi pravděpodobná. Velmi dobré výsledky jsou pod dohledem lékaře nebo centra a za použití léků na odvykání kouření.