Slyšela jsem, že se vyskytují v lékárnách nějaké léky na léčbu závislosti na nikotinu. Může je předepsat praktický lékař? Kolik stojí? Nebo kolik připlácí pojišťovna? Kouření mi vadí, nedokáži ale přestat. Žvýkačky, náplasti či špička mi nepomohly. Darina

Léky na předpis snižující chuť na cigaretu jsou dvojí:

Lék s účinnou látkou bupropion se jmenuje Zyban, ten snižuje chuť na cigaretu a je to současně antidepresivum. Může ho předepsat i praktický lékař.

Nejnovější a nejúčinná látka k odvykání kouření, která vazbou na nikotinový receptor snižuje chuť na cigaretu (cigarety při užívání léku "nechutnají") a uspokojení z ní (první 1-2 týdny léčby se ještě kouří) se jmenuje vareniklin a obsahuje ji lék Champix. Může ho předepsat každý lékař, tj. i praktický.
Léčba stojí do 2000 Kč/měsíčně, měla by trvat po alespoň 3 měsíce.

Pojišťovny přispívají různě, většinou jen při současných návštěvách specializovaných center a to v celkové částce do 2000 Kč (každá pojišťovna přispívá jinak a je nutné se na tuto věc v konkrétní pojišťovně dotázat).

Pozor! Výrazně levnější než lék Zyban je Wellbutrin nebo Elontril (přitom obsahuje stejnou účinnou látku jako Zyban - tedy bupropion).