Byl jsem silný a dlouholetý kuřák. Asi před deseti lety jsem s kouřením ze dne na den přestal a vydržel bez cigarety pět let. Po pravdě řečeno jsem se divil, poněvadž jsem s ukončením kouření neměl výraznější problém (neměl jsem závažnější abstinenční příznaky). Jenže po těch pěti letech jsem v restauraci bezmyšlenkovitě vytáhl cigaretu z krabičky kamaráda (asi abych se přesvědčil "jestli to ještě umím") a zapálil si. Chutnalo mi to a začal jsem zase ze dne na den kouřit ve velkém stylu.

Nebyl jsem v tu chvíli, kdy jsem si po p5 letech znovu zapálil nervózní, neměl jsem ani obecně nějaké stresy, pět let jsem do restaurace chodil a nekouřil, neměl jsem na cigaretu ani chuť. Jak říkám nedovedu si logicky zdůvodnit, proč jsem po cigaretě sáhnul. Po pravdě řečeno mi ta zkušenost poněkud demotivuje v dalším pokusu s cigaretami přestat. Existuje nějaká rada jak se vypořádat s takovým kuřáckým reflexem, který mně neopustil ani po pěti letech nekouření ? Díky, Matouš


Je trošku škoda, že jste si znovu zapálil. V mozku jste totiž "probudil" receptory na nikotin, které opět začaly po této silně návykové látce "prahnout". Pomoci nyní může opět Vaše vůle,  rozhodnutí a  odhodlání si již nikdy nezapálit.

Jste jasným příkladem toho, že bývalý kuřák je vždy ohrožen návratem ke kouření, i po jedné cigaretě. Rozhodně byste neměl házet flintu do žita, ale zkusit znovu přestat kouřit a využít své minulé zkušenosti.