Zkoušela jsem nekouřit, odvykala jsem nejrůznějšími způsob, ale je to marné. Jsem nyní v 5 měsíci těhotenství a stále kouřím. Hodně mě to trápí, protože vím, že ubližuji nejen sobě, ale i ještě nenarozenému miminku :-( Prosím poraďte co dělat nebo kam se obrátit. Irena

Není na místě, abyste zde byla kritizována, spíše oceňuji Vaši snahu nekouřit a je dobře, že jste napsala a že s tímto chcete něco dělat. Jak již bylo ve webu psáno opakovaně, kouření samozřejmě těhotné ženě, ale hlavně plodu neprospívá. Nekouření v těhotenství je tedy opravdu důležité (jak sama správně odhadujete). V ČR bohužel kouří asi 13% těhotných žen (po celou dobu těhotenství). Vzhledem k tomu, že sama psychicky stav možná nezvládnete (v těhotenství bývají různé psychické rozlady způsobené hormonálními výkyvy), o čemž svědčí i Váš text, velmi doporučuji navštívit nějakého lékaře nebo centrum zabývající se odvykáním kouření.  Můžete se i poradit na telefonní lince pro odvykání kouření. Podle toho, co uvádíte je pravděpodobné, že jste závislá na nikotinu a odvykání bez pomoci nebo rady by Vám mohlo dělat potíže. Nikotin je návykovější než heroin a není nic zvláštního, že nemůžete sama přestat. Realita je taková, že 70 % kuřáků by radši nekouřilo, ale brání jim v tom právě závislost na nikotinu.

Pokud nemůžete přestat bez léků, doporučí vám lékař pravděpodobně některou z forem náhradní léčby nikotinem: samotný nikotin je vždycky významně menší riziko než nikotin z cigaret, kde je spojený s několika tisíci dalších zdraví invazivních látek.