odvykani-koureni-a-jeho-nastrahy-vysledek-stoji-za-toDůvody, proč odkládat okamžik, kdy přestanete kouřit, neexistují. Kouření je berlička, která potlačuje stres a povzbuzuje sebedůvěru. Každým rokem tisíce lidí přestávají kouřit, tak proč byste to nedokázali zrovna vy? Vždyť už za 20 minut začne tělo napravovat škody způsobené kouřením. Nebojte se ani nástrah, které na vás čekají.

 

Nebojte se abstinenčních příznaků při odvykání kouření

Spousta lidí začne znovu kouřit, protože mají pocit, že nezvládnou abstinenční příznaky. Prvních několik dnů nebo týdnů (abstinenční příznaky ustupují nejpozději do 3 měsíců od ukončení kouření) nemusí být právě příjemných, ale tyto symptomy jsou známkou, že se vaše tělo začíná zotavovat. Navíc se dají  výrazně ztlumit různými způsoby.
Při odvykání mohou pomoci léky (Champix s vareniklinem, Zyban s bupropionem), nikotinová substituce (žvýkačky, pastilky, náplasti nebo třeba elektronické cigarety) a význě vyšší šanci máte, pokud budete kontaktovat a spolupracovat s lékařem nebo centrem pro odvykání závislosti na tabáku.

Pozor! Výrazně levnější než lék Zyban je Wellbutrin nebo Elontril (přitom obsahuje stejnou účinnou látku jako Zyban - tedy bupropion).

Opakovaný neúspěch není překážkou!

Patříte do skupiny kuřáků, kteří se vícekrát pokoušeli přestat, ale vždy marně? Pokud se vám nedaří přestat kouřit, ale jste opravdu rozhodnuti s kouřením skoncovat, je na místě obrátit se na svého lékaře nebo na specializované centrum či poradnu. Lékař s vámi naplánuje další postup a předepíše vám léky, které odnaučí hladové nikotinové receptory ve vašem mozku říkat si o další přísun nikotinu. Uděláte tak 1. krok k definitivnímu vyřešení svého problému.

 

Důležité je vnitřní odhodlání a přesvědčení nekouřit

Vaše rozhodnutí přestat kouřit má zásadní význam a nelze jej ničím nahradit. Pokud si budete chtít cigaretu zapálit, účinné léky ani ostatní lidé vám v tom nezabrání.

V Česku je něco přes 2 miliony kuřáků, přitom asi 70 % z nich by raději nekouřilo. Tedy kolem 1 700 000 lidí si denně koupí něco, co vůbec nechce.

Nemají z toho dobrý pocit a říkají si, že jsou neschopní, když s tím ještě neskoncovali. Nejsou ale neschopní, jsou závislí.

Kolem 40 % kuřáků, tedy asi milion lidí, zkusí každý rok přestat, naprostá většina bez pomoci lékaře a bez léků. Protože závislost na tabáku je velmi silná, je jejich úspěšnost malá, 3 %, tedy jen 3 lidé ze 100, po roce nekouří.

Kdybychom vzali druhý extrém, a sice intenzivní a dlouhodobou léčbu, je úspěšnost i mezi silně závislými 44%. To už je rozdíl! Zvažte sami, co uděláte.

Nestyďte se vyhledat pomoc u lékaře vyškoleného pro léčbu závislosti na tabáku nebo v centru.

 


Poznámka: nikotinové mikrotablety a pastilky se v ČR pro nízký zájem od 1.1.2011 přestaly prodávat.