Nebojte se abstinenčních příznaků při odvykání kouření
Při odvykání mohou pomoci léky (Champix s vareniklinem, Zyban s bupropionem), nikotinová substituce (žvýkačky, pastilky, náplasti nebo třeba elektronické cigarety) a význě vyšší šanci máte, pokud budete kontaktovat a spolupracovat s lékařem nebo centrem pro odvykání závislosti na tabáku.
Pozor! Výrazně levnější než lék Zyban je Wellbutrin nebo Elontril (přitom obsahuje stejnou účinnou látku jako Zyban - tedy bupropion).
Opakovaný neúspěch není překážkou!
Patříte do skupiny kuřáků, kteří se vícekrát pokoušeli přestat, ale vždy marně? Pokud se vám nedaří přestat kouřit, ale jste opravdu rozhodnuti s kouřením skoncovat, je na místě obrátit se na svého lékaře nebo na specializované centrum či poradnu. Lékař s vámi naplánuje další postup a předepíše vám léky, které odnaučí hladové nikotinové receptory ve vašem mozku říkat si o další přísun nikotinu. Uděláte tak 1. krok k definitivnímu vyřešení svého problému.
Důležité je vnitřní odhodlání a přesvědčení nekouřit
Vaše rozhodnutí přestat kouřit má zásadní význam a nelze jej ničím nahradit. Pokud si budete chtít cigaretu zapálit, účinné léky ani ostatní lidé vám v tom nezabrání.
V Česku je něco přes 2 miliony kuřáků, přitom asi 70 % z nich by raději nekouřilo. Tedy kolem 1 700 000 lidí si denně koupí něco, co vůbec nechce.
Nemají z toho dobrý pocit a říkají si, že jsou neschopní, když s tím ještě neskoncovali. Nejsou ale neschopní, jsou závislí.
Kolem 40 % kuřáků, tedy asi milion lidí, zkusí každý rok přestat, naprostá většina bez pomoci lékaře a bez léků. Protože závislost na tabáku je velmi silná, je jejich úspěšnost malá, 3 %, tedy jen 3 lidé ze 100, po roce nekouří.
Kdybychom vzali druhý extrém, a sice intenzivní a dlouhodobou léčbu, je úspěšnost i mezi silně závislými 44%. To už je rozdíl! Zvažte sami, co uděláte.
Nestyďte se vyhledat pomoc u lékaře vyškoleného pro léčbu závislosti na tabáku nebo v centru.
Poznámka: nikotinové mikrotablety a pastilky se v ČR pro nízký zájem od 1.1.2011 přestaly prodávat.