nahradni-nikotinova-lecba-nikotinove-nahrazkyZávislost organismu (přesněji mozku) na nikotinu je hlavní příčinou dlouhodobé konzumace cigaret. Pokud začne hladina nikotinu klesat, spustí se v organizmu poplachové signály, a kuřák se začne pídit po další dávce cigaretového kouře. Je otázka, zda je při odvykání kouření nutné tyto nepříjemné abstinenční příznaky překonávat, nebo zda lze jejich vzniku nějak zabránit. I když to na první pohled může vypadat podivně, ke vzniku abstinenčních příznaků vůbec nemusí dojít.

 

 

 

Jedním ze způsobů, jak je eliminovat, je použití různých nikotinových náhražek (inhalátory typu elektronická cigareta, nikotinové náplasti, žvýkačky, mikrotablety apod.) Jejich úkolem je zajistit, aby při omezení počtu vykouřených cigaret neklesala hladina nikotinu v organizmu příliš rychle, a nebyl tím vyvoláván hlad po další cigaretě.

 

Indikace náhradní nikotinnové léčby

  • děti
  • těhotné ženy
  • závažně nemocní pacienti - např. lidé po infarktu myokartu nebo mrtvici
  • dlouhodobí kuřáci
  • lidé, kteří se snaží redukovat počet vykouřených cigaret

 

Pastilky a mikrotablety s nikotinem

Nikotinové pastilky či mikrotablety působí na podobných principech jako nikotinové žvýkačky. Jejich výhodou je větší diskrétnost. Vkládají se nejčastěji pod jazyk nebo se nechávají volně rozpustit v ústech. Rozpuštění trvá zhruba 20–30 minut. Nikotin se i v tomto případě vstřebává sliznicí dutiny ústní za pomoci slin. Z tohoto důvodu nelze tablety či pastilky polykat. Celkově se u nikotinových tabletek nebo pastilek vstřebá asi poloviční množství nikotinu z hodnoty, která je uvedena na obalu. I zde platí zásada – pokud možno nejíst těsně před a během užívání těchto nikotinových náhražek. Je vhodné se vyvarovat především velmi kyselých potravin.

Nikotinové pastilky i mikrotablety jsou vhodné pro všechny typy kuřáků a lze je využít jak samostatně, tak i jako doplněk k náplastem. Podle stupně závislosti na nikotinu se odvíjí dávkování. Množství tabletek potřebné na týden při průměrné spotřebě vás vyjde orientačně na 400–500 Kč. Cena je tedy obdobná jako u nikotinových žvýkaček. K dostání jsou pastilky a mikrotablety bez předpisu v lékárnách.

Poznámka: nikotinové mikrotablety a pastilky se v ČR pro nízký zájem od 1.1.2011 přestaly prodávat.

 

 

Biorezonance

Biorezonance je neúčinná metoda, proto informace o ní byly přeneseny do samotatné stránky zde