postup-odvykani-koureni_copyOdhodlání přestat kouřit je zásadním rozhodnutím, které ovlivní délku a kvalitu života kuřáka. Kuřák se může pokusit odvykat sám. Dobrý efekt ale je, pokud "v tom" není sám a jsou lidé, kterým se může svěřit s abstinenčními příznaky a svými pocity. Jsou to lidé, kteří jsou v centrech pro odvykání kouření, kterých je v ČR velká spousta. Zde jsou informace jak to v takovém centru pro odvykání kouření může vypadat.

Úvodní návštěva:
Během tohoto screeningové návštěvy absolvujete základní vyšetření - měření krevního tlaku, pulzu, základní plicní funkce, stanovení BMI (body mass index). Lékař Vám určí množství oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu (ukazuje jaká část červených krvinek má potlačenou funkci v důsledku kouření)


Vstupní návštěva:
Při této návštěvě lékař zopakuje některá vyšetření. Poté absolvujete s lékařem sezení na téma základních principů kouření, proberete konkrétní plán a způsob odvykání a předem se připravíte na zvládání krizových situací během odvykání. V případě, že se dohodnete na odvykání pomocí léků, lékař Vám pomůže s výběrem a určí Vám dávkování.


Kontrolní návštěva:
Lékař Vám opět zopakuje základní vyšetření, aby měl srovnání, jak se mění (zlepšuje) Váš zdravotní stav v průběhu odvykání.
První kontrolní návštěvu byste měli absolvovat týden po začátku odvykání.
Další 3 měsíce byste měli chodit na kontroly přibližně 1 za dva týdny.
Další návštěva by měla být po půl roce odvykání.
Poslední kontrola je rok po začátku odvykání, teprve po roce nekouření můžete prohlásit, že z Vás je opět nekuřák.


Hrazení léčby, odvykání kouření pojišťovnou:
Léčba v centru probíhá zdarma, uhradit musíte pouze regulační poplatky.
Léky si hradí pacient sám. Částka za léky se Vám může zdát příliš vysoká, uvědomte si však, že při odvyknutí ušetříte za cigarety částku několikanásobně převyšující náklady na léčbu.
Na léčbu přispívají některé zdravotní pojišťovny. Informujte se u své pojišťovny, zda vám může na léčbu přispět.


  • Výše uvedený text vychází z informací Centra pro léčbu závislosti (www.slzt.cz) při 1.LF UK a VFN, Praha, plné znění textu zde


Centra a lékaři: