vareniklin-champix-cena-zkusenosti-recenze-informace-cenikPřed poměrně nedávnou dobou se na našem trhu objevil nový lék se jménem Champix (čti šampix). Champix (čte se "šampix") má představovat převratnou novinku na poli odvykání kouření a zkušenosti samotných kuřáků to jen potvrzují. S tímto lékem máte trojsobnou šanci skončit s kouřením, než bez něj. Užívání Champixu představuje v současnosti asi nejúspěšnější způsob odvykání kouření. V České republice je rok od roku populárnější.

champix-vareniklin-cena-informace-recenze-zkusenostiJak Champix (vareniklin) funguje?

Lék neobsahuje žádný nikotin, ale pouze účinnou látku vareniklin. Ta se váže v mozku na receptory alfa4beta2, kam se běžně váže nikotin. Nikotinu je tak k receptorům zablokován přístup. Celý proces v mozku ve finále končí vyplavováním dopaminu (v části mozku, která se jmenuje nucleus acumbens), který pomáhá vyrovnat se s abstinenčními příznaky a způsobuje pocit štěstí. Podobně vyplavování dopaminu vyvolává i vykouřená cigareta.
Zmíněné účinky ve výsledku způsobují, že kuřák postupně přestává mít potřebu zapálit si cigaretu (ta mu přestane časem chutnat). Šance na nekouření je statisticky 3x vyšší než bez něj.

 

Je Champix (vareniklin) bezpečný?

Kolem léku Champix byla vytvořena určitá fáma, že není zcela bezpečný a může vést k sebevražedným tendencím. Je to však skutečně jen fáma a tento lék je opravdu zcela bezpečný. Sebevražedné tendence a deprese totiž mohou být průvodním jevem samotného odvykání kouření.
U Champixu byly zkušenosti se zvýšenými sebevražednými tendencemi hlášeny pouze u velmi malého zlomku pacientů užívajících tento lék. Champix by měl naopak riziko vzniku depresí pozitivně ovlivňovat.
Člověk se nemůže lékem předávkovat a zemřít, při předávkování dojde jen k nevolnosti a zvracení (to se může někdy dostavit i u prvních tablet léku, obzvl. pokud je dávka vysoká - lékař pak doporučí dávku přechodně nebo trvale snížit).

 

Délka léčby, dávkování

Léčba Champixem by měla trvat minimálně 12 týdnů, jako optimální se však uvádí doba až 3-6 měsíců.
První dávka Champixu se podává týden předtím, než kuřák přestane kouřit. Od osmého dne léčebné kůry je již kuřák úplně bez cigaret. Tento typ léčby je vhodný pro kuřáky, kteří kouří více jak 10 cigaret za den a zapalují si běžně již v první hodině po probuzení.

Champix pouze potlačuje abstinenční příznaky a kuřák tedy nesmí čekat, že přestane kouřit za něj. Nutná je vlastní motivace, vůle a hlavně aktivní změna životního stylu. V jiném případě nemá smysl léčbu zahajovat.

 

Champix - cena, je jen na lékařský recept

Lék koupíte v každé lékárně, ale musíte mít lékařský recept.

Hradí Champix zdravotní pojišťovna?

Lék není dotovaný a zaplatíte tak plnou cenu. Na měsíční kůru si připravte zhruba 2000 Kč (zhruba stejná cena, jakou dáte, pokud kouříte denně 20 cigaret!).

U některých zdravotních pojišťoven byla v minulosti možnost získat příspěvek na léčbu (zda Vaše zdravotní pojišťovna na lék něco připlácí se zeptejte přímo ve zdraovtní pojišťovně).  Podmínkou příspěvku od pojišťovny však bylo léčení ve specializovaném centru odvykání kouření a ověřená abstinence minimálně 3 měsíce.

Champix - příbalový leták zde.Zdroj textu: jakprestat.cz