Jak se říká "nikdo není dokonalý." Platí to i v případě odvykání. Základem toho jak přestat kouřit je skutečnost, že musíte mít dostatek informací. Nejen o tom, co abstinence přinese, ale také o tom, co dělat, když s tím máte chvílemi chuť praštit. Zde je několik rad, jak zvládnout některé chvilky a jak nedělat chyby - zkrátka jak vydržet.
-
Přijměte fakt, že odvykání kouření není epizodní událostí, ale dlouhotrvající proces.
-
Často jezte (klidně každé 2 hodiny), ale soustřeďte se na nízkokalorická jídla s energetickým obsahem jedné porce okolo 140 kcal.
-
Jestliže se cítíte unaveně, víc spěte.
-
Pijte hodně vody a výrazně ředěných džusů.
-
Pokud to lze, zkuste nenásilně zvyšovat fyzickou zátěž (chůze do schodů, krátké procházky…).
-
Do organizmu doplňujte vitamíny (nejlépe z čerstvého ovoce a zeleniny, samozřejmě).
-
Za každý den, který nekouříte, se vhodným způsobem odměňte (ne kalorickými jídly, např. si kupte malý dárek - něco na sebe, drobnou elektroniku, apod.).
-
Nevěřte tomu, že se vám podaří zůstat jen u jedné, výjimečně vykouřené cigarety, nebo jednoho příležitostného potáhnutí.
-
Znovu a znovu si připomínejte, proč jste se rozhodli s kouřením skoncovat, a co jste svým rozhodnutím získali. V tom může pomoci tento web, který uvádí velkou skupinu výhod, které nekouřením získáváte.
- Pokud se vám nedaří odvykat samostatně a bez pomoci (3% šance na úspěch), využijte léky při odvykání kouření (Champix s vareniklinem, Zyban s bupropionem), nikovinovou náhradu (náplast, žvýkačka, pastilka či elektronická cigareta). Nebojte se využít centra nebo lékaře vyškoleného pro léčbu závislosti na nikotinu, tabáku (vaše šance úspěchu při nekouření s pomocí lékaře či centra stoupne až na 40%).
Pozor! Výrazně levnější než lék Zyban je Wellbutrin nebo Elontril (přitom obsahuje stejnou účinnou látku jako Zyban - tedy bupropion).