na-ktere-choroby-nejcasteji-umiraji-kuraciPokud vás zajímá, kolik lidí v České republice ročně zemře na následky a nemoci z kouření cigaret, tak je to přibližně 18.000 lidí. Velkým překvapením je, že lidé neví, na které nemoci nejčastěji kuřáci umírají. Přesněji více než dvě třetiny lidí netuší, jaká je skutečná nejčastější příčina úmrtí v důsledku kouření.

Vyplývá to z průzkumu, který v březnu 2010 provedli studenti 1. lékařské fakulty v Praze.

Nemoci a choroby způsobující nejčastěji smrt kuřáka

Na nemoci z kouření tabáku umírá ročně 18.000 lidí.

Z toho

  • 8000 kardiovaskulární choroby (nemoci srdce a cév))
  • 7000 nádorová onemocnění (rakovina)
  • 2000 respirační (emfyzém, ad.)
  • 1000 ostatní onemocnění


Plicní onemocnění jako nejčastější důvod smrti v souvislosti s kouřením označilo celých 69 procent dotázaných ve výzkumu studentů 5. ročníku. Správnou odpověď - kardiovaskulární onemocnění uvedlo pouze 27 procent respondentů.

Kouření způsobuje zhruba 15 % všech onemocnění srdce a cév, na které v současné době umírá 53 procent lidí v ČR.

Zatímco tato zdravotní rizika si veřejnost s kouřením spojuje, některá, jako karcinom děložního čípku a nádorová onemocnění jater a pankreatu, si v souvislosti s následky kouření nevybavil téměř nikdo z oslovených.

Provedený výzkum rovněž potvrdil očekávání studentů, že veřejnost nemá dostatečné povědomí o složení cigaretového kouře. Největší počet respondentů jmenoval pouze dvě látky z více než 4000 chemikálií, které cigaretový kouř obsahuje. Nejčastěji dotazovaní uváděli dehet a nikotin.

 


 

Vedení průzkumu: MUDr. Eva Králíková, CSc.
Zdroj: www.cuni.cz