smrt_kurakaV minulosti se nikdy tolik nepropagovaly informace o tom, jaký zásadní vliv na zdraví jedince má kouření nebo jiné přijímání látek z tabáku. Žijeme ve 21. století a všechny informace máme k dispozici. O škodlivosti užívání tabáku pojednává většina stránek tohoto webu. Kdo je chytrý, ten se poučí, kdo chce dál kouřit, ten ať si kouří - zakázat mu to nemůžeme. Jak ale dopadne kuřák, který věří tomu, že ho se přece rakovina a nemoci z kouření netýkají?
Za miliony kuřáků, kteří již zemřeli (na zeměkouli každých 6-10 sekund zemře jeden člověk na násedky nemocí z kouření), uvedu jen tři fotografie. Možná poznáváte muže cowboye, který kdysi natočil a nafotil reklamu na cigarety Marlboro. Je to Wayne McLaren. Tentýž člověk byl vášnivým kuřákem po celý život. Tady jsou jeho snímky v době, když měl rakovinu s metastázami a byl v předsmrtném stavu (agónii). Chcete také tak dopadnout?


kurak_reklama_1 kurak_reklama_3 kurak_reklama_2
První 2 fotografie jsou z roku 1975, poslední z roku 1996.

 

Realita všedního dne aneb vaše a mé příspěvky o rakovině a smrti způsobené kouřením cigaret, tabáku:

Zdeněk Pardubice:
Je dobře, že takové stránky jsou a děkuji za ně. Každý si udělá představu o tom, jak může dopadnout. Můj otec prodělal rakovinu hrtanu už 2 roky nemluví,necítí žádné pachy, vůně a nemůže dělat spoustu jiných věcí, které nám připadají samozřejmé. Letos se při vyšetření zjistilo, že má metastázy na plicích,už půl roku je na chemoterapii. Každému kdo kouří přeji ať najde v sobě sílu a přestane s tím. Jinak se může stát, že bude prožívat stejné věci jako můj otec a celá rodina s ním. Zkuste přestat žijeme jen jednou. Držím palce.

Karel:
1. e-mail: "16.2.2005 jsem si došel k lékaři. Bolest na hrudi, kašel, chrapot. Tak tedy EKG a rentgen. Srdce jako zvon, výsledky RTG do týdne. Kouřil jsem téměř 30 let, teď již asi půl roku ne, ale přetal jsem včas? Moc
nevěřím. 22 si jdu pro výsledky. Pár dnů naděje..."
2. e-mail: "22.2.2005 no tak jsem byl dneska pro výsledky. Je tam ... nádor. Bože, jak já jsem blbej. Může za to kouření. No né, vlastně já. Co teď??? Operace? Ozařování? Ach jo, je mi smutno :(."

Darja:
Jsem vám vděčná za vytvoření takových stránek. Moje maminka byla silná kuřačka a nedávno zemřela na rakovinu plic. Že kouření škodí zdraví, pochopila bohužel až na konci života :o(

MUDr. Zbyněk Mlčoch
Dne 6. 11. 2003 jsem potkal kamaráda Jirku. Bavili jsme se o všem možném. Pak dodal: "V sobotu mi zemřela matka." Zeptal jsem se ho na co. "Na rakovinu plic - tady v olomoucké nemocnici na plicním." Má otázka zněla: "A kouřila?" Odpověď zněla: "Hmm, kouřila - nedožila se ani 60ti let" Nevěděl jsem co dodat, tak jsem raději mlčel. Někdy méně slov je lépe než více. Ale myslel jsem si své a věděl jsem, že dnešní zážitek musím napsat do webu.

MUDr. Zbyněk Mlčoch - pacientka (zkrácená verze záznamu z karty):
Fakultní nemocnice Olomouc, plicní oddělení
Záznam z dokumentace 1. 12. 2003:
Paní XYZ, ročník 1952. Od středy 26. 11. 2003 teploty, silný kašel s vykašláváním hlenu s krví, trhavá bolest na pravé straně hrudní kosti bez úlevy. Pro nezlepšení stavu hospitalizována od 29. 11. 2003. V anamnéze kuřačka, 15 cigaret za den po dobu cca. 30 let.
Závěr: zápal plic (pneumonie) a zhoubný nádor na průdušce pravé plíce.