zdrazeni-cigaret-2012-2013-vliv-spotrebni-dane-EUNečekaně hluboko budou muset sáhnout kuřáci do kapsy při nákupu cigaret v roce 2013 a 2014. Česko musí podle pravidel Evropské unie (EU) a Evropské komise od začátku roku 2014 zvýšit spotřební daň z nynějších 85 eur za tisíc kusů minimálně na 90 eur.

Ministerstvo financí použilo už teď v připravované novele zákona kurz koruny, podle kterého se budou eura přepočítávat, ve výši 25,30 koruny za euro. To znamená v přepočtu zdražení jedné krabičky v průměru až o sedm korun.

Poslední podobně vysoké zdražení (zhruba o šest korun) v roce 2007 vedlo k výraznému nárůstu pašovaných cigaret, propadu prodeje a následnému poklesu daňového inkasa. Výrobci se tehdy předzásobili tak velkým počtem cigaret, že se první krabičky s dražším kolkem dostaly na trh až po deseti měsících od platnosti zvýšené daně.

Teď podle producentů hrozí něco podobného. A v případě uvažovaného zvýšení základní sazby DPH by nárůst ceny byl ještě o něco větší. Kuřáci jsou podle zkušeností z minulých let ochotni akceptovat postupné zvyšování ceny cigaret, ale při jednorázovém velkém zdražení houfně přecházejí k lacinějším značkám. A roste tím i zájem o kuřivo nelegálních dovozců a prodejců. Což znamená pak i nižší příjmy tabákových koncernů.

Lídr trhu odmítá cenový skok při zdražení ceny cigaret

"Jsme zásadně proti skokovému navyšování daně na tabákové výrobky. Dále se domníváme, že plánované zvýšení spotřební daně by mělo být posouzeno ve spojení s dopadem diskutovaného zvýšení DPH,“ říká Andrea Gontkovičová, členka představenstva společnosti Philip Morris, která má zhruba poloviční podíl na trhu.

Jednorázovým výrazným zdražením si nepomůže ani státní pokladna. Vyšší sazbu daně eliminuje pokles spotřeby. Aby ministerstvo financí zabránilo hrozícímu skokovému zdražení, plánovalo dosáhnout evropského daňového minima ve dvou krocích. Prvním bylo letošní (2012) zvýšení daně a zdražení krabičky zhruba o tři koruny. O podobnou částku pak měla cena vzrůst v druhém kroku – v roce 2014.

Ministerstvem kalkulovaný kurz koruny, použitý teď v návrhu novely zákona o spotřební dani, však napovídá, že při druhém zvýšení daně se cenovému skoku český trh neubrání.

 

Zdroj: ihned.cz